Рахунки для сплати
Ми вже вказували, що з 1 січня 2024 року рахунки з ЄСВ не змінювалися. На цьому наголошували податківці у своїх роз’ясненнях.
Але радимо: щоби не пропустити зміни, краще перед сплатою ЄСВ перевірити реквізити рахунку, зокрема у рубриці «Стан розрахунків з бюджетом» в Е-кабінеті.
Нагадуємо, що для платників ЄСВ – ФОПів та самозайнятих осіб передбачено символ «204». Його використовують при встановленні номера рахунку для сплати ЄСВ: цифри з дев’ятнадцятої по двадцять першу літерно-цифрового номера рахунку відповідають категорії платника ЄСВ (містять ті самі 204).
Ті, хто сплачує податки та ЄСВ з єдиного рахунку, можуть це робити і далі. Про те, як функціонує єдиний рахунок, ми розповідали тут.
Правила заповнення платіжок для сплати ЄСВ
З 1 грудня 2023 року платіжки для сплати податків та ЄСВ потрібно заповнювати за новими правилами. Зокрема, у реквізиті «Призначення платежу» треба буде зазначати лише код сплати податків та ЄСВ (у більшості випадків – 101) і наводити назву податку або ЄСВ та звітний період їхньої сплати. Ми докладно писали про це тут.
По-новому у реквізиті «Призначення платежу» зазначаємо:
- щодо ЄСВ для сплати ФОПами за себе: 101 ЄСВ за ІІ квартал 2024 року;
- щодо ЄСВ, нарахованого на зарплату працівників ФОПів: 101 сплата ЄСВ за І чи ІІ половину відповідного місяця.
Мінімальний та максимальний розмір ЄСВ за ІІ квартал
За Законом про Держбюджет на 2024 рік, з 1 квітня розмір мінімальної зарплати (далі – МЗП) дорівнює 8 000 грн.
Мінімальну базу нарахування ЄСВ встановлено на рівні 1 МЗП, а максимальну – 15 МЗП.
Тому мінімальний місячний страховий внесок з ЄСВ ФОПом за себе за ІІ квартал 2024 року становить 8000 х 22% = 1 760 грн.
А за цілий квартал мінімальна сума ЄСВ становить 5 280 грн (1 760 х 3).
Максимальна місячна база для нарахування ЄСВ починаючи з ІІ кварталу 2024 року дорівнює 120 000 грн.
Таким чином, максимальний розмір місячного страхового внеску за місяць ІІ кварталу 2024 року становить: 120 000 х 22% = 26 400 грн.
А максимальний розмір ЄСВ до сплати ФОПом за себе за ІІ квартал 2024 року становить 79 200 грн.
Чи можна не платити ЄСВ під час війни?
За діючими нормами п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ, ФОПи-«єдинники» (так само, як ФОПи на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, і члени фермерського господарства) звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців.
Згідно із Законом про ЄСВ платники, які скористаються цією пільгою, розрахунок єдиного внеску у складі декларації не заповнюють за період, в якому відповідно єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.
Проте це не позбавляє права добровільно сплачувати ЄСВ за себе та зазначати суми такого ЄСВ у декларації з метою отримання страхового стажу.
Увага! Всі ФОПи мають право не сплачувати ЄСВ за себе за всі місяці ІІ кварталу 2024 року. Але за бажанням це можна зробити добровільно у розмірі, не меншому за мінімальний і не більшому за максимальний. Зокрема, для того щоб не втратити страховий стаж за місяці, у яких ЄСВ не сплачено.
Окремі пільги щодо несплати ЄСВ
Якщо ФОПи (як «загальники», так і «єдинники») одночасно перебувають у трудових відносинах, то вони можуть не платити ЄСВ за себе. І страховий стаж у них буде! Але лише за умови, що роботодавець за основним місцем роботи сплатив за них ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок.
Якщо у певному місяці роботодавець сплатив ЄСВ, але у розмірі, меншому за мінімальний страховий внесок, то для отримання страхового стажу такі самозайняті особи ЄСВ за себе платитимуть. І в розмірі, не меншому за мінімальний внесок! На цьому наголошує ДПС ось тут.
Чи можуть ФОПи-працівники бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавець сплатив страховий внесок за таких осіб у розмірі мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ?
Саме обов’язку платити ЄСВ у таких ФОПів немає. А добровільно можна? Єдиної позиції у ДПС щодо цього немає. Ми про цю проблему писали тут і тут. Вони, звісно, не штрафуватимуть ФОПів за таку добровільну сплату. Але чи потраплять ці внески до розрахунку майбутніх пенсій, наразі впевненості немає.
Якщо ФОП одночасно є і «незалежником»
Якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому провадить незалежну професійну діяльність, вона обліковується ДПС як фізична особа – підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
ФОП-«незалежник», який отримує пенсію або соцдопомогу, ЄСВ за себе не сплачуватиме. Хоча може і платити – за умови добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У звичайної фізособи, яка здійснює незалежну профдіяльність і не має статусу ФОПа, такої пільги немає. Про це ми докладно розповідали тут.
ФОПи-пенсіонери та особи з інвалідністю
Також звільняються від сплати за себе ЄСВ ФОПи, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Чому саме 19-те липня?
Закон про ЄСВ (абз. 3 ч. 8 ст. 9) зазначає, що ФОПи мають сплачувати ЄСВ до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. За інформацією територіальних податківців, останнім днем є 19 число.
Також за календарем ДПС останнім днем сплати ЄСВ ФОПами за ІІ квартал є 19 липня 2024 року.
Якщо ФОП порушить строки сплати під час війни?
Незмінними залишились положення п. 9-19 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464, згідно з якими за платниками єдиного внеску, зазначеними в п. 4, 5 та 5-1 ч. 1 ст. 4 Закону №2464, залишилось право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану та не подавати розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації за період, в якому відповідно до абзацу першого п. 9-19 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.
Проте до платників єдиного внеску, зазначених у п. 4, 5 та 5-1 ч. 1 ст. 4 Закону №2464, які обчислювали і нараховували єдиний внесок та подали до контролюючого органу звітність, що містить інформацію щодо сум нарахованого єдиного внеску, та при цьому не сплатили самостійно визначені зобов’язання, з 01.08.2023 контролюючим органом застосовуються штрафи, визначені ч. 11 ст. 25 Закону №2464.
Отже, контролюючі органи застосовують штрафні санкції, визначені ч. 11 ст. 25 Закону №2464, та пеню за порушення, вчинені у період до 01.03.2020 та починаючи з 01.08.2023.
За порушення платниками законодавства про єдиний внесок у період з 01.03.2020 по 31.07.2023 контролюючим органом штрафні санкції, визначені ч. 11 ст. 25 Закону №2464, не застосовуються, а пеня, нарахована за цей період, підлягає списанню.
Про це податківці нагадували ось тут.