9 серпня Президент підписав Закон №3270 про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками.
Раніше Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України розповідало що 14 липня Верховна Рада України підтримала у другому читанні законопроєкт №7029, який створює умови для цифровізації процесів управління багатоквартирними будинками, зокрема у діяльності об’єднань співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).
10 серпня Закон було опубліковано в "Голосі України". Але він почне діяти тільки з 10 листопада.
Цифрові рішення
Проєкт закріплює можливість повідомляти співвласників про збори, ухвалені рішення, протоколи та інші питання управління спільним майном в електронній формі. Наразі законодавство передбачає, що інформування здійснюється тільки особисто або рекомендованим листом.
Також передбачається можливість проведення зборів співвласників та загальних зборів ОСББ онлайн або у змішаному форматі (офлайн-онлайн). Нині такі збори проводяться виключно очно.
Крім цього, законопроєкт робить можливим електронне голосування з використання кваліфікованого електронного підпису (КЕП). На сьогодні багатьом співвласникам будинків відмовляють у такій можливості, посилаючись на відсутність відповідної прямої норми у законах України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» та «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Ефективність управління
Законопроєкт затверджує чіткі вимоги до протоколу за підсумками зборів ОСББ. Відсутність таких вимог у наявному законодавстві створює ситуації, коли реєстратори або судді неодноразово ставлять під сумнів юридичну вірність протоколів. Як наслідок, це ускладнює, а інколи й унеможливлює роботу ОСББ.
Також проєктом знижується поріг ухвалення рішень до 50%+ (крім окремих питань). Ця зміна зумовлена тим, що багато мешканців є пасивними і не зацікавлені в управлінні.
При цьому можливість передбачити у статуті конкретного ОСББ голосування щодо окремих питань у 2/3 голосів залишається. Як запобіжник для зловживань встановлено верхню межу у 75%.
Зазначені нововведення дозволять співвласникам спростити внутрішню комунікацію та зменшити витрати на управління багатоквартирними будинками.