ДПСУ звертає увагу на внесені НБУ зміни до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої 21.01.2004 р. постановою НБУ №22.
З метою виконання банками платіжних документів, оформлених податковими органами на підставі рішення суду, щодо списання коштів з рахунків клієнтів банків, змінами передбачено механізм виконання платіжних документів органів ДПС -- інкасових доручень (розпоряджень) та форму таких інкасових доручень.
Крім того, внесено зміни до глави 10 Інструкції №22, якою передбачений порядок виконання банками заходів щодо арешту коштів на рахунках клієнтів в частині зупинення видаткових операцій на рахунках клієнтів шляхом накладення арешту на кошти та інші цінності такого клієнта.
Враховуючи наведене, головний податковий орган доходить до висновку, що зазначені зміни дають можливість органам ДПС здійснювати заходи щодо погашення податкового боргу платників податків та погашення простроченої заборгованості госпсуб’єктів перед державою на підставі рішень судів, які направляються до виконання органам ДПС, за:
-- кредитом (позикою), залученим державою або під державну (місцеву) гарантію;
-- кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню).
Арешт на підставі документа про арешт коштів може бути накладений на всі кошти, що є на всіх рахунках клієнта банку, без зазначення конкретної суми, або на суму, що конкретно визначена в цьому документі. Якщо в документі про арешт коштів не зазначений конкретний номер рахунку клієнта, на кошти якого накладений арешт, але обумовлено, що арешт накладено на кошти, що є на всіх рахунках, то для забезпечення суми, визначеної цим документом, арешт залежно від наявної суми накладається на кошти, що обліковуються на всіх рахунках клієнта, які відкриті в банку, або на кошти на одному/кількох рахунку/ах.
Банк приймає до виконання такі документи:
постанову державного виконавця;
рішення суду.
Вказані документи можуть бути доставлені до банку самостійно державним виконавцем, слідчим, представником суду, органу ДПС або рекомендованим/цінним листом, відправником якого є суд, державний виконавець, слідчий, орган ДПС.
Нагадаємо, що провадження у справах за зверненням органів ДПС при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо:
1) зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків;
2) підтвердження обґрунтованості адмінарешту майна платника податків;
3) стягнення коштів за податковим боргом.
Розглядають подання у порядку ст. 183-3 КАС України.