Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва роз'яснила, за який період проводиться документальна (планова, позапланова) та фактична перевірка суб'єкта господарської діяльності.
У ДПІ зазначили, посилаючись на пункт 102.1 статті 102 ПКУ, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 статті 102 ПКУ, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених ПКУ, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного терміну подання податкової декларації та/або граничного терміну сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була подана пізніше, -- за днем її фактичного подання.
Якщо протягом зазначеного терміну контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір щодо такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі подання платником податків уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Згідно з п. 102.2 статті 102 НКУ грошове зобов'язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання терміну давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті, якщо:
-- податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов'язання, не було подано;
-- посадову особу платника податків (фізособу -- платника податків) засуджено за ухилення від сплати зазначеного грошового зобов'язання або у кримінальній справі винесено рішення про її закриття за нереабілітуючими підставами, що набрало законної сили.
При цьому згідно з пп. 14.1.39 статтті 14 ПКУ грошове зобов'язання платника податків -- це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, яка стягується з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства й іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Враховуючи вищезгадане, у ДПІ повідомляли: чинними нормами законодавства не встановлено обмежень за часом проведення перевірки платника податків органами ДПС.
Також у податковій вважають важливим зазначити, що у разі проведення документальної (планової, позапланової) або фактичної перевірки суб'єкта господарювання з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи ДПС, платник податків повинен надати у повному обсязі документи, що стосуються предмета перевірки або пов'язані з ним, і зберігання яких регламентується чинними нормативно-правовими актами.
При цьому грошове зобов'язання платника податків визначається органом ДПС тільки за визначені НКУ періоди.