Ми вже писали, що Постановою КМУ від 25.07.2024 №854 було запроваджено міжнародні правила взаємодії податкового органу з платником податків – виключно тільки у разі виявлення податкових ризиків (комплаєнс-ризиків).
На думку Южаніної, з якою вона поділилася у своєму Телеграм-каналі, ці правила оптимізму не додають. І ось чому:
1. Мінфін усунули (чи то він сам усунувся) від визначення податкових ризиків.
Схвалювати податкові ризики буде спеціально створена експертна комісія із числа керівників структурних підрозділів центрального апарату ДПС, а погоджувати – Голова ДПС.
Отже, порушується основний принцип роботи ЦОВВ – міністерство встановлює правила, служба – виконує.
Южаніна нагадала, шо відповідно до Податкового кодексу України (стаття 77) ризик-орієнтований підхід використовується для формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок і саме Мінфін встановлює порядок формування плану-графіка та перелік ризиків та їх поділ за ступенями.
2. Податківці створюють черговий перелік – тепер вже Перелік платників податків, які мають найвищі податкові ризики!
До цього Переліку включаються платники податків, які мають найвищі податкові ризики, визначені у загальному плані, операційному плані, сегментарних та секторальних планах.
3. Порядок так і не дає відповіді на запитання – як система управління податковими ризиками функціонуватиме поряд з існуючими процесами.
Є норми Податкового кодексу, де визначені усі основні правила взаємодії податкової з платниками податків, зокрема формування плану-графіка планових перевірок, підстави для позапланових перевірок, підстави для арешту майна, для застосування фінансових санкцій тощо.
Як усе це одночасно працюватиме – покаже час.
Бо в Порядку немає ні етапності експерименту (етапність запровадження системи має визначити Мінфін), ні критеріїв його успішності/неуспішності.