• Посилання скопійовано

Зміни до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків: що пропонує БЕБ?

Серед законодавчих змін, які пропонують фахівці Бюро, – посилення кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків. Йдеться насамперед про збільшення суми штрафів

Зміни до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків: що пропонує БЕБ?

У Бюро економічної безпеки України відбувся круглий стіл на тему: «Ухилення від сплати податків чи оптимізація: специфіка розслідувань податкових злочинів, європейський досвід протидії та особливості притягнення до кримінальної відповідальності».

У заході взяли участь представники Американської торговельної палати, Асоціації  «Укртютюн», Асоціації дистрибʼюторів України, Європейської Бізнес Асоціації, Федерації роботодавців України та Торгово-промислової палати України. Також до зустрічі долучились фахівці Державного податкового університету, Державного торговельно-економічного університету та Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана. 

Під час круглого столу учасники обговорили особливості притягнення до відповідальності за ухилення від сплати податків, європейський досвід протидії цій категорії злочинів, а також законодавчі пропозиції Бюро щодо зміни санкції ст. 212 ККУ.

За словами заступника Директора БЕБ Андрія Пащука, Рекомендації Ради Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) стосовно уникнення та ухилення від сплати податків, а також  щодо десяти глобальних принципів боротьби з податковою злочинністю передбачають удосконалення норм національного законодавства в частині посилення відповідальності за економічні правопорушення.

Крім того, в контексті європейської інтеграції Україна взяла зобов'язання щодо повного узгодження національного законодавства із законодавством ЄС, що, своєю чергою, потребуватиме внесення змін до Кримінального кодексу України, які охоплюватимуть у тому числі й  правопорушення, що посягають на фінансові інтереси ЄС.

Водночас аналітики БЕБ фіксують тенденцію на збільшення виявлених ризиків саме у податковій сфері: з 814 минулого року до 1 323 цьогоріч.

«Звісно, це потенційні ризики, однак тенденція на збільшення їх обсягів потребує відповідної комплексної реакції. Зокрема, й змін в законодавчій площині. Зауважу, що найбільше ризиків аналітики Бюро виявляють у сплаті податку на додану вартість», – зазначив під час виступу Пащук.

Серед законодавчих змін, які пропонують фахівці Бюро, – посилення кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків. Йдеться насамперед про збільшення суми штрафів. Станом на сьогодні вони значно нижчі від розмірів завданої бюджету шкоди, за умови якої настає кримінальна відповідальність.

Цей підхід вже підтримали всі профільні органи та наукова спільнота. Своєю чергою, представники бізнесу та громадськості наголошують на тому, що не проти таких новацій, якщо вони відбуватимуться паралельно з активною протидією тіньовому сектору економіки.

Також під час дискусії присутні обговорили особливості аналітичної роботи БЕБ та результати розслідувань за фактами ухилення від сплати податків. Так, у 2024 році детективи повідомили про підозру 177 особам у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 212 ККУ. До бюджету відшкодовано 5,3 млрд грн.

Нагадаємо, Планом заходів з виконання Програми Організації економічного співробітництва та розвитку для України передбачено, що БЕБ є органом, відповідальним за забезпечення узгодження національного законодавства з положеннями десяти глобальних принципів боротьби з податковою злочинністю, та рекомендації Ради ОЕСР стосовно уникнення та ухилення від сплати податків.

Джерело: Бюро економічної безпеки України

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»