Фабула судового акту (ВССУ, справа №6-29575ск15 від 25.11.2015 р.)
Фізичною-особою - підприємцем було укладено договір банківського обслуговування. Він отримав від банку кредитний ліміт. У зв'язку із неналежним виконанням підприємцем умов договору у нього утворилася заборгованість.
Враховуючи що фізичну особу - підприємця було виключено з реєстру суб'єктів підприємницької діяльності, банк просив стягнути наявну заборгованість за кредитним договором з громадянки (далі – ОСОБА) , що на час звернення до суду вже втратила статус підприємця, а також судові витрати.
Рішення судів
Рішенням місцевого суду, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду, позовні вимоги задоволено. Стягнуто з ОСОБИ на користь банку заборгованість за кредитним договором, відсотки за користування кредитом, пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань, заборгованість з комісії за користування кредитом.
Рішення також залишено в силі і Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ (ВССУ).
У разі припинення суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи її зобов'язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки вона не перестає існувати. Фізособа-підприємець відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.
На що звернули увагу суди
При цьому суди зазначили наступне: з аналізу положень ст. ст. 51, 52, 609 ЦКУ вбачається, що однією із особливостей підстав припинення зобов'язань для фізичної особи-підприємця є те, що у разі припинення суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи (виключення з реєстру суб'єктів підприємницької діяльності) її зобов'язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. Фізична особа-підприємець відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.