Головна Усі новини Право і відповідальність Відповідальність, санкції і штрафи

Мовні штрафи: коли та як застосовуються?

Залежно від наявності пом’якшуючих або обтяжуючих обставин, передбачених КУАП, до правопорушників зможе бути застосовано попередження, якщо правопорушення вчинено ними вперше

16 січня 2021 р. набрала чинності ст. 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», якою передбачено застосування державної мови у сфері обслуговування. Зазначає сайт Уповноваженого із захисту державної мови.

Щодо штрафів за порушення мовного закону в інформпросторі активно поширюються дві протилежні тези: одні заявляють, що з 16 січня 2021 року жодних санкцій за порушення норм щодо мови обслуговування не передбачено, а тому і виконувати Закон не потрібно, інші навпаки - лякають «мовними патрулями», і «рейдами», поголовним штрафуванням кожного працівника сфери обслуговування. Але жодне із цих тверджень не відповідає дійсності.

Тож вважаємо за необхідне ще раз роз’яснити як є насправді, щоб нарешті поставити крапку в цьому питанні.

Отже:

За порушення вимог статті 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» Уповноважений із захисту державної мови відповідно до ст. 57 Закону з 16 січня 2021 року може оголосити суб’єкту господарювання попередження. Штраф може бути накладений на суб’єкта господарювання у випадку, якщо порушення вимог Закону щодо застосування державної мови у сфері обслуговування допущено цим суб’єктом повторно упродовж року. Фактично штрафні санкції застосовуватимуться до злісних порушників.

Водночас зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУАП), якими запроваджується адміністративна відповідальність безпосередніх правопорушників - фізичних осіб - законодавства щодо функціонування і застосування української мови як державної, набирають чинності з 16 липня 2022 р (через 3 роки після набрання чинності Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»).

Передбачена ст. 188-52 КУАП адміністративна відповідальність стосуватиметься насамперед керівників та посадових осіб органів державної влади, місцевого самоврядування, державних або комунальних підприємств, установ та організацій, і лише у визначених цією статтею випадках зможе бути застосована до керівників інших суб’єктів.

Так само залежно від конкретної ситуації, наявності пом’якшуючих або обтяжуючих обставин, передбачених КУАП, до правопорушників зможе бути застосована адміністративна відповідальність у вигляді попередження, якщо правопорушення вчинено ними вперше, або штрафу.

Разом з тим, до набрання чинності ст. 188-52 КУАП відповідні суб’єкти матимуть понад 1,5 роки для того, аби належним чином проінформувати та забезпечити виконання усіма своїми співробітниками норм законодавства про забезпечення функціонування української мови як державної. Тому навіть після липня 2022 р. штрафні санкції застосовуватимуться Уповноваженим лише до злісних порушників закону або суб’єктів господарювання, які відмовлятимуться привести свою діяльність у відповідність до його вимог та продовжуватимуть порушувати права громадян.

Користуйтеся тільки перевіреною інформацією і не довіряйте фейкам!

***

Читайте також:

***

УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Джерело
Уповноважений із захисту державної мови
Рубрика:
Право і відповідальність / Відповідальність, санкції і штрафи
Теги:
Відповідальність , Штрафи

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі