Податківці у консультації від 12.04.2019 р. №1577/С/26-15-13-06-12-ІПК нагадали, що об'єктом оподаткування підприємця на загальній системі оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця.
При цьому перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів ФОП від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, визначено п. 177.4 ПКУ.
Це загальновідомі норми. Але при цьому слід враховувати і ще два принципи:
- як дохід, так і витрати ФОП визнаються за касовим методом. Тобто не раніше, ніж була здійснена оплата;
- витрати ФОП визнаються не раніше, ніж визнається дохід, для отримання якого вони були понесені.
Витрати відображаються у графі 6 «Сума витрат, пов'язаних з придбанням товарів (робіт, послуг)» Книги обліку доходів та витрат. Такі витрати повинні бути обов’язково документально підтвердженими та безпосередньо пов’язаними з отриманням доходу.
Записи в Книзі обліку виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід. Відповідно витрати відображаються за підсумками дня, в якому було отримано дохід, в зв’язку з яким понесено такі витрати.
Відповідно до цього, податківці у коментованій консультації зазначають, що фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування має право віднести в декларації до витрат звітного року лише ті, які були безпосередньо пов'язані з придбанням товарів (робіт, послуг) витрати. Це можуть бути і витрати, які понесені в минулому звітному періоді, але пов'язані з отриманням доходу звітного року.
***
Читайте також: Витрати підприємця-«загальносистемника»: що включаємо, а що ні?