
ДПС в ІПК від 07.07.2025 №3659/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК відповідає наступне.
Платник податків уклав договір постачання на придбання зернових культур з ФОП, що застосовує спрощену систему оподаткування, як із суб’єктом підприємницької діяльності. ФОП, згідно умов даного договору, здійснює реалізацію виключно власної продукції (зернові культури).
Після придбання зернових культур у фізичної особи – підприємця, платник податків здійснює оплату придбаної сільськогосподарської продукції згідно умов договору.
Питання:
- чи виступає в даному випадку платник податків податковим агентом в частині утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору при оплаті фізичній особі – підприємцю – платнику єдиного податку коштів за поставлений товар (власно вирощені зернові культури)?
- чи повинна фізична особа – підприємець – платник єдиного податку надавати покупцю юридичній особі витяг з реєстру платників єдиного податку?
Відповідь на питання:
Платник податків – юрособа при нарахуванні (виплаті) доходів ФОП звільняється від утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету з таких доходів, за умови, що зазначені доходи отримуються фізичними особами – підприємцями в межах їх господарської діяльності та надання ними копії документів, що підтверджують їх державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності, а також у разі необхідності витягу з реєстру платників єдиного податку.
При цьому особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за ознакою доходу «157».
І наприкінці нагадуємо, що ІПК має індивідуальний характер і може бути використана виключно підприємством, якому її надано.