
- Бланк декларації з ЄП для фізосіб (повна назва - Податкова декларація платника єдиного податку – фізичної особи - підприємця) терміни її подання і сплати ЄП, а також іншу корисну інформацію про цю форму дивіться за посиланням.
- Форму декларації з ЄП затверджено Наказом Мінфіну від 19.06.2015 №578 (із останніми змінами та доповненнями).
- Актуальна база бланків звітності, договорів, типових форм, заяв і первинних документів (усього понад 900 бланків та типових форм) – на нашому сайті у розділі бланків.
- Інструкцію із заповнення та подання цього бланку від редакції «Дебет-Кредит» читайте за посиланням.
- Більше інструкцій із заповнення та подання бланків податкової та статистичної звітності дивіться тут.
- Всі новини від редакції «Дебет-Кредит» про єдиний податок дивіться за посиланням.
Головне управління ДПС у м. Києві звертає увагу, що у разі відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених Податковим кодексом України (далі – ПКУ), платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (далі – Декларація) у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду (пп. 296.5.1 п. 296.5 ст. 296 ПКУ).
Відповідно до п. 296.3 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу Декларацію у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.
Згідно з пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПКУ податкові декларації, крім випадків, передбачених ПКУ, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до п. 4 частини другої ст. 6 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон №2464) починаючи з 01.01.2021 платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) зобов’язані подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону №2464, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до контролюючого органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені ПКУ. Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Згідно з абзацом п’ятим частини восьмої ст. 9 Закону №2464 періодом, за який платники єдиного внеску фізичні особі – підприємці подають звітність до контролюючого органу (звітним періодом), є календарний рік.
Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої – третьої груп подають Декларацію за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №578 із змінами та доповненнями, у складі якої формується додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток 1) до Декларації за податкові звітні періоди починаючи з 2021 року.
У разі відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, фізичні особи – підприємці на спрощеній системі оподаткування зобов’язані подати Декларацію з типом форми «Звітна» у складі якої формується Додаток 1 з типом «Звітна», розділи якого заповнюють таким чином:
- у п. 1 вказується реєстраційний номер облікової картки платника податків з врахуванням примітки 4 до Додатка 1;
- у п. 2 – серія (за наявності) та номер паспорта для ідентифікації платника єдиного внеску у Пенсійному фонді України з врахуванням примітки 5 до Додатка 1;
- у п. 3 – прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);
- у п. 4 в полі «Податковий (звітний) період» проставляється позначка «Х» поруч з відповідним звітним періодом (квартал, півріччя, три квартали, рік);
- у п. 5 в полі «перехід на сплату інших податків і зборів» «Тип форми» проставляється позначка «Х», при цьому одночасно заповнюється розд. 8;
- у п. 8 – період перебування фізичної особи – підприємця на спрощеній системі оподаткування, як платника єдиного внеску, зазначається період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дати переходу на сплату інших податків і зборів (останнє число місяця, в якому платник перебував на спрощеній системі оподаткування), та код категорії застрахованої особи (зазначається цифра «6»);
- у п. 7 вказується основний код економічної діяльності за КВЕД згідно з реєстраційними документами;
- рядки та графи у п. 9 обов’язково заповнюються в розрізі місяців за період визначений у п. 8, де у графі 2 відображається самостійно визначена сума доходу з урахуванням максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок, а у графі 4 обчислюються суми нарахованого єдиного внеску. Загальна сума нарахованого єдиного внеску за звітний період зазначається у рядку «Усього» графи 4.
Значення рядка «Усього» графи 4 п. 9 Додатка 1 переноситься до рядка 21 «Сума єдиного внеску, яка підлягає сплаті на небюджетні рахунки, за даними звітного (податкового) періоду» розд. VІІ Декларації.
Враховуючи викладене, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку першої – третьої груп, яка протягом року відмовляється від спрощеної системи оподаткування, подає до контролюючого органу Додаток 1 у складі Декларації.