Податкова затвердила узагальнюючу податкову консультацію щодо віднесення до певної групи (другої або третьої) платників ЄП фізосіб-СПД, які здійснюють діяльність з надання послуг.
Фізособи-СПД — платники ЄП, які здійснюють госпдіяльність з надання послуг, у т.ч. побутових, платникам ЄП та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб, обсяг доходу не перевищує 1 млн грн, мають право обрати другу групу ЄП.
При цьому дія цього підпункту не поширюється на фізосіб-СПД, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005). Такі фізособи-СПД належать тільки до третьоїгрупи платників ЄП, якщо відповідають вимогам, встановленим для третьої групи.
Третю групу можуть обрати фізособи-СПД, які протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 20 осіб, обсяг доходу не перевищує 3000000 грн (абзац 3 п. 291.4 ПКУ).
Між учасниками господарських відносин при здійсненні госпдіяльності виникають майново-господарські або цивільно-правові зобов’язання, в силу яких зобов’язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь іншої сторони, а управнена сторона має право вимагати від зобов’язаної сторони виконання її обов’язку.
У разі якщо фізособа-СПД — платник ЄП у господарських відносинах з іншим госпсуб’єктом (який не є платником ЄП) відповідно до умов договору або угоди виступає як споживач послуг, такий підприємець має право обрати другу групу платників ЄП.
Якщо фізособа-СПД — платник ЄП у господарських відносинах з іншим госпсуб’єктом (який не є платником ЄП) відповідно до умов договору або угоди виступає як виконавець послуг, такий підприємець повинен обрати третю групу платників ЄП.
При цьому ДПСУ відповіла на деякі запитання (цитуємо):
«Запитання 1: Яку групу має право обрати фізична особа — підприємець, яка здійснює господарську діяльність з автотранспортного перевезення пасажирів, якщо оплата за проїзд здійснюється пасажирами через касу автостанції?
Відповідь: Фізична особа — підприємець, яка здійснює перевезення пасажирів відповідно до договору, згідно з яким замовником є автотранспортне підприємство (автостанція) — не платник єдиного податку, повинна обрати третю групу платників єдиного податку, оскільки послуги безпосередньо надаються суб’єкту господарювання, який перебуває на загальній системі оподаткування, тобто підприємцем не дотримуються вимоги пункту 291.4 статті 291 Кодексу.
Якщо фізична особа — підприємець укладає угоду з автотранспортним підприємством (автостанцією), яка не є платником єдиного податку і виступає замовником послуг із продажу квитків на підставі договору та акта виконаних робіт, то у цьому випадку підприємець має право обрати другу групу платника єдиного податку.
Запитання 2: Яку групу має право обрати фізична особа — підприємець, яка здійснює пасажирські перевезення на підставі договору з підприємством, яке не є платником єдиного податку та проводить продаж квитків самостійно?
Відповідь: Фізична особа — підприємець, яка здійснює перевезення пасажирів відповідно до договору, згідно з яким замовником є автотранспортне підприємство (автостанція) — не платник єдиного податку, та при цьому проводить продаж квитків самостійно, повинна обирати третю групу платників єдиного податку, оскільки послуги безпосередньо надаються суб’єкту господарювання, який перебуває на загальній системі оподаткування, тобто підприємцем не дотримуються вимоги пункту 291.4 статті 291 Кодексу.
Запитання 3: Яку групу має право обрати фізична особа — підприємець, яка здійснює господарську діяльність з ремонту автотранспортних засобів та надає зазначені послуги безпосередньо фізичній особі, при цьому оплату за виконані роботи отримує від страхової компанії?
Відповідь: Якщо фізична особа — підприємець здійснює ремонт автотранспортного засобу відповідно до договору, згідно з яким замовником є фізична особа (у якої виник страховий випадок), яка підписує акт виконаних робіт, але оплату виконаних послуг з ремонту автотранспортного засобу фізичної особи здійснює страхова компанія, то такий підприємець має право обрати другу групу платника єдиного податку.
Якщо фізична особа — підприємець здійснює ремонт автотранспортного засобу відповідно до договору, згідно з яким замовником є страхова компанія, яка підписує акт виконаних робіт та здійснює оплату за виконання послуг у зв’язку з настанням страхового випадку, то такий підприємець має право обрати третю групу платника єдиного податку».