Головна Усі новини Спрощена система Фізособи — підприємці на єдиному податку

Податковий борг у фізособи-«єдинника»: як залишитися на спрощеній системі?

Однією з умов позбавлення фізособи-«єдинника» права перебувати на спрощеній системі оподаткування є наявність у нього податкового боргу на кожне перше число місяця впродовж двох послідовних кварталів. Як тільки ФОП вчинить таке порушення, він має перейти на загальну систему в останній день другого з двох послідовних кварталів. Як ФОПам уникнути такої ситуації?

Дотримання вимог

ФОП має слідкувати, щоб у нього на кінець місяця не було податкового боргу. Здійснювати такий контроль можна, опираючись на дані звірки з фіскалами, або, наприклад, отримуючи інформацію про розрахунки в «Електронному кабінеті платника». Тоді підприємцю не доведеться покидати спрощену систему через таке порушення. Якщо виконати податкові зобов’язання повною мірою ФОПові не вдається, він має стежити за тим, щоб його податковий борг не перевищив установлені вимоги, які б змусили його покинути єдиний податок.

Щоб не порушити цю вимогу:

1) у підприємця не повинно бути податкового боргу на кожне перше число кожного місяця протягом двох кварталів. Щоб виконати цю умову, податковий борг слід рахувати на перше число будь-якого кварталу і потім на початок кожного з наступних шести місяців починаючи з першого місяця кварталу. Якщо ж борг виник у середині кварталу, то всі місяці кварталу в розрахунок не беруть. Відлік почнеться тільки тоді, коли борг буде на початок першого числа першого місяця наступного кварталу й існуватиме на кожне перше число всіх місяців упродовж двох кварталів;

2) ідеться про будь-який податковий борг, тобто як борг з єдиного податку чи іншого податку чи збору, крім єдиного соціального внеску (лист ДФСУ від 13.11.2017 р. № 30848/7/99-99-13-01-02-17);

3) розмір боргу не має значення. Тобто навіть коли борг становитиме одну копійку, якщо він буде закріплений за ФОПом на кожне перше число кожного місяця протягом двох кварталів, може стати причиною прощання з єдиним податком. Річ у тім, що головне – наявність самого факту боргу, а не його розмір;

4) борг може бути як з одного податку, так і з різних. Тому, якщо в підприємця на перше число є борг з єдиного податку за один місяць, а на наступний – з іншого, то кожен з цих місяців може потрапити в період розрахунку місяців за наявності боргу, на початок яких ФОП може покинути спрощену систему.

 

Перехід на загальну систему

Якщо ж ФОП не встежив і допустив наявність податкового боргу на кожне перше число всіх місяців протягом двох кварталів, то йому доведеться перейти на загальну систему.

Щоб покинути спрощену систему, підприємець має подати за 10 днів до закінчення другого з двох кварталів, упродовж яких існував податковий борг, заяву про відмову (пп. 8 пп. 298.2.3 ПКУ).

Уже з початку наступного кварталу фізособа на загальній системі зобов’язана використовувати РРО для здійснення готівкових розрахунків, має зареєструватися платником ПДВ, якщо досягла обсягу операцій за 12 останніх місяців у сумі, що перевищує 1 млн грн. Засновник ФОП буде сплачувати земподаток, а з отриманого прибутку доведеться сплатити податок на доходи і військовий збір.

Коли за платником єдиного податку підприємець буде рахувати борг зі сплати єдиного податку, то, крім цих наслідків, доведеться сплатити штраф у розмірі 50% ставки єдиного податку для групи, до якої він входить (ст. 122 ПКУ).

 

Порушник – ФОП 4-ї групи

ФОПи-аграрії також можуть бути платниками єдиного податку 4-ї групи. Якщо вони не дотрималися хоч раз однієї з вимог, яка дає їм право бути платником єдиного податку, наприклад, найняли працівника, здійснили іншу діяльність, ніж сільськогосподарську, почали використовувати більше ніж 20 га землі, то їм на 4-й групі єдиного податку працювати вже заборонено.

Вони можуть:

  • або перейти в 3-ю групу єдиного податку;
  • або відмовитися від спрощеної системи й перейти на загальну систему.

Заяву про перехід у 3-ю групу чи відмову від єдиного податку ФОП-аграрій має подати не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено порушення (пп. 298.8.6 ПКУ).

Яку б систему оподаткування не обрав аграрій, він має пам’ятати, що, подавши заяву, він має:

  • сплатити в поточному році податок у розмірі, що розраховується на підставі 25% річної суми податку за кожний квартал, протягом якого платник перебував на 4-й групі платників єдиного податку;
  • подати уточнюючу декларацію до поданої на рік декларації з єдиного податку 4-ї групи й відкоригувати в ній дані так, щоб за періоди (квартали) перебування на єдиному податку фігурував податок у розмірі по 25% суми річного податку, а за періоди, що він уже не є платником єдиного податку 4-ї групи, було нульове значення.

Перейшовши в 3-ю групу єдиного податку, ФОП-аграрій починає все з чистого аркуша й має дотримуватися вимог, установлених для такої системи оподаткування. У разі переходу на загальну систему він втрачає звільнення від РРО, а у випадку перевищення доходу за останній рік понад 1 млн грн – обов’язок реєструватися платником ПДВ.

Джерело
DeVisu
Рубрика:
Спрощена система / Фізособи — підприємці на єдиному податку
Теги:
Єдиний податок , Податковий борг

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі

Встигніть придбати
Податковий кодекс-2020!
закрити +