
Коментар до ІПК ДПСУ від 09.04.2025 №1924/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК
Як ми знаємо із практики, і ДПС, і банки дуже уважно стежать за платежами, які надходять на рахунки ФОПів і які з них здійснюються. Тому питання, яке виникло у ФОПа щодо можливості та наслідків здійснення внеску до статутного капіталу створеної ним ЮО з підприємницького рахунку, не випадкове і досить серйозне.
ФОП звернувся безпосередньо до ДПС і запитав про те, що непокоїло його найбільше: чи не призведе такий платіж до втрати статусу «єдинника»?
Чому саме з підприємницького рахунку?
У запитанні ФОП розповів про ситуацію, яка в нього склалася. Він має і підприємницький, і не підприємницький рахунок у банку. Тобто він міг би, звісно, платити і не з підприємницького рахунку.
Але переказ коштів на поточний банківський рахунок фізичної особи, відкритий для власних потреб, або зняття через касу банківської установи пов’язано з понесенням суттєвих витрат на оплату комісій банківської установи.
Від себе нагадаємо також про обмеження грошових розрахунків (п. 6-7 Положення №148):
- фізична особа може зробити внесок готівкою до статутного фонду підприємства у розмірі до 50 тис. грн на добу за одним або кількома платіжними документами;
- тоді як ФОП може зробити такий внесок лише в розмірі 10 тис. грн на добу.
Тобто найзручніший спосіб зробити такий внесок – безготівковий, а найдешевший – сплата з того рахунку, на якому вже є кошти.
Ось тільки чи можна використовувати підприємницький рахунок з такою метою? Це питання в коментованій ІПК не розглядається, а дарма.
Хто є засновником – ФОП чи фізособа?
Ще десять років тому податківці наголошували, що ФОП не може бути засновником господарського товариства, а його майно не може бути внеском до статутного капіталу господарського товариства (лист від 28.04.2015 №4000/Б/99-99-17-02-02-14).
При цьому вони спиралися на норми ст. 41 Конституції України та ст. 325 ЦКУ, згідно з якими суб’єктами права власності є фізичні особи та юридичні особи.
Такий суб’єкт права власності, як фізична особа – підприємець, чинним законодавством не визначений.
Таким чином, зазначали податківці, оскільки ФОП не може бути власником нерухомого або рухомого майна, то придбання, спорудження, будівництво такого майна та операції з передачі права власності на таке майно ФОПом можуть здійснюватись виключно як фізичною особою.
Чи не порушує ці висновки внесок до статутного капіталу з підприємницького рахунку? Можна тлумачити по-різному, але неоднозначність – це завжди ризик.
До того ж є договір з банком. У ньому зазначено, що підприємницькій рахунок має використовуватися тільки в межах підприємницької діяльності (винятки встановлюють для зняття готівки з рахунку або перерахування коштів на не підприємницькі рахунки такого ФОПа).
А хіба можна вважати сплату внеску до статутного капіталу ЮО, в якій засновником є фізособа, а не ФОП (хоч це й одна особа), підприємницькою діяльністю?
У ситуації, що ми розглядаємо, ані в банка, ані в податківців це питання не виникло. Проте це не означає, що воно не виникне щодо інших ФОПів. Тому перш ніж здійснювати такий платіж, порадьтеся принаймні з банком.
Що сказала ДПСУ
У коментованій ІПК податківці зазначили, що ФОП має право вільно користуватися коштами для власних потреб з поточного рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, від підприємницької діяльності.
Тобто вони не заперечили можливість здійснення таких платежів. Ба більше, вони не вбачають у такому внеску і порушень умов перебування на єдиному податку!
У разі якщо ФОП – платник єдиного податку другої групи, який є одночасно засновником ТОВ, здійснює поповнення статутного капіталу ТОВ грошовими коштами, які знаходяться на банківському рахунку ФОПа, то підстави для позбавлення ФОПа статусу платника ЄП другої групи відсутні, за умови дотримання вимог ст. 291, 292 ПКУ.