• Посилання скопійовано

Переліміт «єдинника» 3 групи: як оподаткувати суму перевищення військовим збором?

Як оподаткувати перевищення річного ліміту доходу, встановленого Податковим кодексом України для «єдинників» 3 групи? Подивимось на відповідь ДПС та проаналізуємо разом норми ПКУ

Переліміт «єдинника» 3 групи: як оподаткувати суму перевищення військовим збором?

Який порядок нарахування військового збору з суми перевищення ліміту доходу для платників єдиного податку 3 групи? Щодо єдиного податку застосовується підвищена ставка єдиного податку 15%, а військовий збір все одно нараховуємо за ставкою 1%? 

Відповідь на ці запитання надано у листі ДПС від 15.05.2025 №522/2/99-00-24-01-03-02. Але спершу нагадаємо правила. 

 

Річний ліміт «єдинника» 3 групи – це скільки?

Пунктом 291.4 ПКУ встановлено граничні обсяги доходу для кожної групи платників єдиного податку. Ці граничні обсяги прямо залежать від розміру мінімальної заробітної плати (далі – МЗП) станом на 1 січня звітного року. У 2025 році МЗП дорівнює 8000 грн, отже, порахувати річні ліміти досить легко.

Ліміти річного доходу для ФОПів на єдиному податку на 2025 рік:

  • І група (167 МЗП) – 1 336 000 грн;
  • ІІ група (834 МЗП) – 6 672 000 грн;
  • ІІІ група (1167 МЗП) – 9 336 000 грн.

 

Що буде, якщо річний дохід перевищить річний ліміт?

Якщо ви стали платником ЄП однієї із перших трьох груп, перевищення ліміту не тільки ставить під загрозу статус «єдинника», а і позбавляє вас можливості оподаткувати єдиним податком за звичайною ставкою ваш подальший дохід цього року. Тобто з дня перевищення ліміту вся сума перевищення оподатковується інакше!  

Давайте розглянемо, що у 3-ї групи. 

Відповідно до пп. 3 п. 293.8 ПКУ ФОПи до суми перевищення застосовують ставку ЄП у розмірі 15%. ЮО застосовують до суми перевищення ставку ЄП у подвійному розмірі (тобто 6% або 10%).  

При цьому у 1-ї та 2-ї груп ще є варіанти. Вони можуть залишитись на ЄП, якщо перейдуть до іншої групи – звісно, якщо річний дохід вкладається у річний ліміт такої групи. Наприклад, якщо дохід ФОПа 1-ї групи посеред року став 2 млн грн, то він може перейти як до 2-ї, так і до 3-ї групи.  

А от у 3-ї групи варіантів вже немає. Перевищення ліміту означатиме перехід на загальну систему оподаткування.

Такі правила встановлює пп. 298.2.3 ПКУ

 

А які наслідки щодо ВЗ?

А ось тут наслідки неочевидні, і тому потрібна допомога ДПС. 

Відповідно до п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ платниками військового збору є, зокрема:

  • ФОПи – платники ЄП 1, 2, 4 груп; 
  • платники ЄП 3 групи, крім електронних резидентів (е-резидентів).

Військовий збір для них встановлюється з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено aбo скасовано воєнний стан.

Ставка ВЗ для платників 3-ї групи становить 1% від доходу, визначеного згідно зі ст. 292 ПКУ. Тобто того доходу, який оподатковується ЄП!

Платники ЄП 3-ї групи подають до ДПС податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду (п. 296.3 ПКУ).

Чим це зручно для нашого випадку? Тим, що в разі переліміту, наприклад у ІІ кварталі, «єдинник» 3-ї групи подасть декларацію з ЄП за півріччя. А вже з ІІІ кварталу перебуватиме на загальній системі оподаткування.

Податківці кажуть: у разі перевищення фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи загального обсягу доходу, визначеного п. 291.4 ПКУ, до суми перевищення застосовується ставка єдиного податку у розмірі 15% та 1% військового збору.

Отже, в останній декларації з ЄП треба буде показати нарахування ЄП за загальними правилами та за підвищеними ставками (для суми перевищення у звітному кварталі). Проте, ВЗ буде сплачуватися з усієї суми оподаткованого ЄП доходу такого кварталу (як в межах ліміту, так і понад цей ліміт) – і за загальною ставкою 1%!

 

А далі?

Платника ЄП 3 групи з наступного кварталу чекає перехід на загальну систему оподаткування. Юрособи будуть платити вже податок на прибуток. ФОПи будуть платити ПДФО.

Проте, для юросіб – «загальників» наразі не передбачена сплата ВЗ за себе.

А от для ФОПів-«загальників» – так. І сплачують вони ВЗ з оподаткованого ПДФО підприємницького доходу за ставкою 5%. Щоправда, і рахують оподаткований дохід як різницю між доходами та витратами (а не сплачують податки з усієї суми виручки).

Автор: Брік Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ФОП на єдиному податку»