Питання ввезення громадянами на митну територію України транспортних засобів регулюється:
— Митним кодексом України від 11.07.2002 р. №92-ІV;
— Законом України від 13.09.2001 р. №2681-ІІІ «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України» (далі — Закон);
— Постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.97 р. №748 «Про перелік відомостей, що оголошуються громадянами за встановленою формою у разі переміщення ними через митний кордон України предметів»;
— Правилами митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затвердженими наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 р. №1118 і зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 25.11.2005 р. за №1428/11708 (далі — Правила);
— Технологією прикордонного та митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення, затвердженою наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України, Державної митної служби України від 11.06.2008 р. №505/642 і зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14.08.2008 р. за №753/15444 тощо.
1. Митне оформлення й оподаткування транспортних засобів (далі — ТЗ), що ввозяться громадянами на митну територію України для вільного використання.
Відповідно до положень статті 5 вищезазначеного Закону ТЗ за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності та окремі номерні вузли до них, що безпосередньо ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України або надходять на адреси громадян у несупроводжуваному багажі або вантажних відправленнях для вільного використання, незалежно від їх вартості підлягають обов’язковому письмовому декларуванню митним органам у порядку, встановленому для громадян, та обкладаються ввізним митом, податком на додану вартість і в установлених законодавством України випадках акцизним та іншими зборами.
ТЗ за кодами 8701, 8702, 8703, 8704, 8705 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності як нові, так і такі, що були у користуванні, які ввозяться на митну територію України громадянами, підлягають обов’язковій сертифікації відповідно до законодавства України. Документи, що засвідчують відповідність ТЗ до вимог технічних регламентів та національних стандартів, подаються митним органам під час митного оформлення ТЗ з метою вільного обігу та уповноваженим в Україні органам під час реєстрації ТЗ, якщо вони підлягають реєстрації.
При митному оформленні ТЗ нарахування митних платежів здійснюється відповідно до чинного законодавства України:
ввізне мито — відповідно до Закону України від 05.02.92 р. №2097-XII «Про Єдиний митний тариф», за ставками, затвердженими Законом України від 05.04.2001 р. №2371-ІІІ «Про Митний тариф України»;
податок на додану вартість — відповідно до Закону України від 03.04.97 р. №168/97-ВР «Про податок на додану вартість», за ставкою 20%;
акцизний збір — відповідно до Закону України від 24.05.96 р. №216/96-ВР «Про ставки акцизного збору на деякі транспортні засоби та кузови до них».
Водночас повідомляємо, що розмір податку з власників ТЗ та інших самохідних машин і механізмів, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, встановлено Законом України від 11.12.91 р. №1963-XII «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів».
2. Митне оформлення ТЗ зі звільненням від оподаткування у разі переселення на постійне місце проживання в Україну.
Відповідно до положень статті 8 зазначеного вище Закону, якими встановлено порядок звільнення від оподаткування окремих товарів і ТЗ, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України, дозволяється ввезення у разі переселення на постійне місце проживання на кожного повнолітнього громадянина одного механічного ТЗ за кодами 87.01, 87.02, 87.03, 87.04, 87.05 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за умови, що він є власником такого ТЗ не менше року та за умови перебування такого ТЗ на обліку у країні постійного місця попереднього проживання не менше року.
Таким чином, виходячи зі змісту Закону, ТЗ, що ввозяться громадянами, які переселяються для постійного проживання в Україні, звільняються від оподаткування за дотримання таких умов:
постійне проживання громадянина на території країни попереднього місця проживання не менше одного року;
володіння ТЗ (на праві власності) не менше одного року;
перебування ТЗ на обліку в країні постійного місця попереднього проживання його власника не менше одного року.
Крім того, згідно з підпунктом 4.3 розділу ІІІ вищезазначених Правил підтвердженням права на надання пільг в оподаткуванні, передбачених статтею 8 Закону для громадян України при переселенні на постійне місце проживання в Україну, зокрема, є такі документи:
паспорт громадянина України для виїзду за кордон зі штампом «Постійне проживання» або таким написом (для громадян України, які виїхали за її межі тимчасово та подали клопотання про залишення на постійне проживання за кордоном) з відміткою про дату поставлення та зняття з постійного консульського обліку, засвідченою гербовою печаткою консульської установи України у країні попереднього проживання такого громадянина.
Враховуючи викладене, здійснення митного оформлення транспортних засобів зі звільненням від оподаткування згідно з вимогами статті 8 Закону вбачається можливим за наявності вищезазначених відомостей та відміток у паспортних документах громадян України.
Звертаємо увагу, що з текстами вищезгаданих документів та інформацією щодо ставок ввізного мита, податку на додану вартість, акцизного збору, що застосовуються під час митного оформлення товарів, можна ознайомитись, скориставшись Інтернетом, зокрема такими веб-сайтами:
— веб-сторінка Верховної Ради України: www.rada.gov.ua, рубрика «Законодавство України»;
— веб-сторінка Держмитслужби www.customs.gov.ua;
— інформаційна система «ЛІГА», www.liga.net;
— www.mdoffice.сom.ua, розділ «MD offise Expert», рубрика «Довідка щодо товару»;
— www.qdpro.com.ua, розділ «Навігатор ВЭД», рубрика «Довідка щодо товару».
Департамент організації митного контролю