• Посилання скопійовано

Чи втратять студенти, які вступили на навчання після 25 років, право на відстрочку?

Законопроєкт №13193 щодо прав педагогічних працівників та здобувачів освіти на відстрочку планують розглянути на засіданні Комітету з питань освіти, науки та інновацій, що відбудеться у понеділок, 30.06.2025

Чи втратять студенти, які вступили на навчання після 25 років, право на відстрочку?

23 червня 2025 року відбулося засідання підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права ЄС Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій. На ньому народні депутати України – члени Комітету розглянули, серед інших, законопроєкт №13193 «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо прав педагогічних працівників та здобувачів освіти».

Члени Комітету вирішили визначитися щодо законопроєкту №13193 під час розгляду на засіданні Комітету з питань освіти, науки та інновацій, що відбудеться у понеділок, 30.06.2025.

Нагадаємо, що цим законопроєктом передбачається забезпечити в умовах воєнного стану державні гарантії у сфері освіти для задоволення потреб національної економіки, військових формувань та населення України, уникнути використання здобуття освіти як способу ухилення від мобілізації та усунути існуючі прогалини у законодавстві, які створюють умови ухилення чоловіків призовного віку від мобілізації. 

Законопроєктом пропонується уточнити, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають, поміж іншого:

  • учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачі фахової передвищої освіти, які розпочали навчання не пізніше року досягнення граничного віку направлення для проходження базової військової служби, визначеного статтею 15 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», та які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, 
  • здобувачі вищої освіти в межах розрахункового строку виконання освітньої програми, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, 
  • докторанти та лікарі (фармацевти) – інтерни, лікарі – резиденти (зазначені положення поширюються на здобувачів освіти в закладах освіти (наукових установах) України, які вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше у послідовності, визначеній статтею 10 ЗУ «Про освіту»); 
  • наукові, науково-педагогічні, педагогічні працівники закладів вищої освіти, наукові працівники наукових установ і організацій, науково-педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, які мають науковий ступінь, 
  • педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, загальної середньої та позашкільної освіти (зазначені положення поширюються на відповідних працівників, які працюють у закладах вищої освіти, наукових установах і організаціях, закладах фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш ніж на 0,75 ставки), 
  • педагогічні працівники державних та комунальних закладів позашкільної освіти, які станом на 01.01.2025 працювали та продовжують працювати за основним місцем роботи у закладах позашкільної освіти, що організовують роботу за еколого-натуралістичним, науково-технічним, дослідницько-експериментальним, військово-патріотичним напрямами з навантаженням не менше ніж 0,75 ставки.

 

Чи дійсно студенти старше 25 років втратять право на відстрочку: коментар адвоката 

Дар'я Тарасенко на своїй офіційній сторінці у Фейсбуці вказала, що чинна на сьогодні норма про право на відстрочку для здобувачів освіти не передбачає жодного обмеження за віком – навіть 59-річний студент має право на відстрочку, якщо виконуються всі інші умови.

Разом з тим, наразі у Верховній Раді перебуває законопроект №13193, який пропонується встановити вікове обмеження.

Однак, якщо уважно прочитати запропоновану норму, стане очевидно, що обмеження пропонують ввести виключно для учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачів фахової передвищої освіти.

При цьому обмеження сформульовано не «не старше 25 років», а «за умови, що навчання розпочато не пізніше, ніж в той рік, в якому виповнилось 25 років».

На здобувачів вищої освіти, докторантів, лікарів (фармацевтів) – інтернів, лікарів – резидентів обмеження по віку розповсюджувати не планують. 

Зверніть увагу! Законопроект – це лише пропозиція про внесення змін до Закону, і не варто сприймати законопроект як гаратовані (!) майбутні зміни.

Про те, що відбувається із законопроектом №13193, – в наступному дописі.

 ***

Експертний висновок про законопроект №13193 (щодо права на відстрочку для здобувачів освіти, науковців та викладачів)

Дар'я Тарасенко вказала, що днями Головним накуково-експертним управлінням ВР підготовлений висновок щодо цього законопроекту.

1. Щодо вікових обмежень.

Нагадаю, що законопроектом пропонується для учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачів фахової передвищої освіти право на відстрочку надавати виключно за умови, що останні розочали навчання не пізніше, ніж ік, в якому їм виповнилось 25 років.

Управління вважає таку пропозицію дискриманаційною – такою, що суперечить ст. 24 Конституції України.

2. Законопроектом пропонується поширити на:

– відповідних працівників, які працюють у закладах вищої освіти, наукових установах і організаціях, закладах фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки, а також на педагогічних працівників державних та комунальних закладів позашкільної освіти, які станом на 1 січня 2025 року;

– працювали та продовжують працювати за основним місцем роботи у закладах позашкільної освіти, що організовують роботу за мистецьким, екологонатуралістичним, науково-технічним, дослідницько-експериментальним,

спортивним, військово-патріотичним напрямам и з навантаженням не менше ніж 0,75 ставки.

Управління зазначає, що потребує додаткового обґрунтування пропозиція законопроекту поширювати дію відповідних положень саме за такими критеріями.

Також Управління зауважує на ризики проблем при практичній реалізації норми, якщо вона матиме саме таке формулювання. 

Крім того, Управління зазначає, що нова вимога не враховує працівників, прийнятих на роботу після цієї дати, а також тих, хто змінив місце роботи протягом 2025 року. Подібний підхід, як вважає Управління, містить ознаки дискримінації.

3. Щодо вимоги про наявність наукового ступеня – Управління зазначає на неоднозначність формулювання і наполягає на тому, що норму слід сформулювати більш чітко та зрозуміло.

4. Управління натякає, що вимога про науковий ступінь для викладачів є недоцільною.

5. Управлння звертає увагу, що також доцільно вирішити питання надання права на відстрочку педагогічним працівникам закладів дошкільної освіти.

А тепер трохи шок-інформації: 

У висновку жодним чином не згадуються такі зміни, запропоновані законопроектом:

  • щодо зміни підходу до послідовності здобуття освіти
  • щодо фактичного позбавлення права на відстрочку тих, хто навчається в закордонних навчальних закладах. 

Ще раз – ані позитивного, ані негативного висновку! Ніби цієї норми взагалі немає в законопроекті. 

Випадковість?

З повним текстом висновку можна ознайомитись за посиланням.

Автор: Волос Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Суспільство і життя/Суспільство, події

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Суспільство, події»