Мінкурортів Криму рапортує про те, що з початку сезону на півострові вже відпочили понад 2 мільйони туристів, що на 10% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Однак туроператори і бізнесмени запевняють, що сезон-2012 для Криму можна сміливо назвати провальним, пише "Сегодня".
"Через наше "сито" проходять усі, хто прибуває на поїздах, - розповідає Михайло, який працює офіційно на маршруті Сімферополь - Ялта. - Цього року людей набагато менше. Таксисти стогнуть. Хто ж поїде до Ялти за 300 гривень, якщо можна з нами за 30?". Сергій Денисов багато років займається морськими перевезеннями в Балаклаві та Севастополі і запевняє, що кількість туристів зараз - 30% від минулого року: "Можливо, всі кошти залишилися на Євро, але багатих людей в Криму немає".
Власник невеликого бару в Щолкіно Віктор Премишев розповідає, що помітив брак не тільки відпочивальників, але і грошей в їхніх кишенях: "Якщо раніше гуляли на славу, то зараз беруть одне-два пива з салатом або горішками і продовжують бенкет просто на пляжі".
Не краще йдуть справи і у тих, хто здає в оренду житло. Валентина Смолінська чекала в цьому сезоні добре заробити на своїй квартирі в Ялті класу люкс, але це виявилося непросто. "Людей так мало, що хоч плач. За майже півтора місяці літа у мене два клієнти. Молода пара з Москви через тиждень з’їхала зі словами, що їм погода не подобається. А друга сім’я з’їхала через пару днів зі словами, мовляв, стільки всього жахливого начиталися про Крим в інтернеті, що взагалі не хотіли приїжджати, але ризикнули - і дарма".
Економіст Андрій Клименко вважає, що в останні два-три роки в Криму стало модно економити: "Треба дивитися адекватно: на набережних не проштовхнутися, але люди йдуть пішки і купують продукти в магазинах, замість того, щоб їсти в ресторанах". Прес-секретар одного з елітних готелів на ПБК Едуард Якубчук розповідає про химерні форми економії: "Під вікнами мого під’їзду стоїть дорогий автомобіль з Росії, в якому ось уже третій день ночує молода пара. Щоранку вони з обрізаної пластикової пляшки вмиваються і чистять зуби, ввечері красиво одягаються і йдуть гуляти". Ділиться і харків’янка Світлана: "Везу з собою заморожене м’ясо і фарш, готувати нам з донькою буду сама, а місце в пансіонаті обійдеться в 65 гривень з людини".
Голова комісії з санаторно-курортного комплексу, туризму і підприємництва Верховної Ради АРК Рустам Теміргалієв вважає, що врятувати сезон можна тільки за допомогою реклами в інтернеті. "Потрібно рекламувати свій продукт на сайтах, через всілякі акції, соцмережі. Рекламні листівки, білборди і навіть ролики по телевізору дають дуже маленький результат". А от фахівець зі здачі нерухомості в оренду Ірина Воронова запевняє: "Цей сезон вже навряд чи щось врятує. Але щоб подібне не повторилося, уряд повинен змусити приватників і готельєрів знизити ціни хоча б на 20% і сурмити про це на повний голос, щоб ця інформація була у всіх ЗМІ в СНД".