Урядовий портал розповідає, що для лікарських засобів з Нацпереліку, що найчастіше приймають українці, Міністерство встановить граничні ціни. Ця максимально допустима ціна залежатиме від цін на діючу речовину в сусідніх країнах. Подібна модель регулювання цін на ліки вже працює у програмі «Доступні ліки» і дає позитивні результати. Про це повідомив профільний заступник Міністра охорони здоров’я Роман Ілик у рамках панельної дискусії Українського фармацевтичного конгресу.
«Ми постійно моніторимо, як політика Нацпереліку реалізується по всій Україні. Ми бачимо як позитивні, так і окремі негативні тенденції. Обсяги закупівель життєво необхідних ліків у медзакладах зростають. Відповідно знижуються і витрати з кишень пацієнтів. З негативу – на деякі лікарські засоби з Нацпереліку фармвиробники необґрунтовано завищують ціни. Отже, очевидно, що ця ситуація потребує регулювання державою цін на такі препарати», – зазначив Роман Ілик.
У Національному переліку є дуже популярні препарати. Їх близько 60 з 427, і вони в грошовому вимірі становлять близько 80% від загального обсягу закупівель у регіонах. Експерти переконані, що запровадження регулювання саме на ці препарати дозволить медзакладам заощаджувати кошти, купувати більше потрібних ліків з Нацпереліку та поза ним. Таким чином, пацієнти отримають ще більше безоплатних ліків під час лікування в стаціонарі.
Ціни на 23 діючі речовини вже регулюються через урядову програму реімбурсації «Доступні ліки». Для ще 30 препаратів МОЗ України планує вже в цьому році запровадити цінове регулювання за моделлю референтного ціноутворення (порівняння цін на ліки в 5 сусідніх країнах).
Обмеження цін на лікарські засоби буде діяти на закупівлі ліків закладами охорони здоров’я за бюджетні кошти. Модель зовнішнього реферування застосовуватиметься для тих лікарських засобів, ціна на які в Україні вища, ніж ціни в референтних країнах, і за якими обсяги продажів за рік становлять більше ніж 5 млн грн.
На відміну від моделі реферування, що застосовується для встановлення граничної ціни в програмі реімбурсації «Доступні ліки», гранична ціна на ліки з Нацпереліку встановлюватиметься на основі середньої (медіанної) ціни трьох найменших значень з п’яти країн, в яких фахівці порівнюватимуть такі ціни.
Додатково буде застосовуватися понижуючий коефіцієнт 0,8 для корекції ціни на рівень доходу і платоспроможності в Україні. Така методика застосування корекції на рівень доходу та понижуючого коефіцієнта рекомендована ВООЗ для країн, що мають нижчий рівень доходів громадян, ніж у країнах, які беруться для порівняння цін.
Нагадаємо країни для порівняння цін – це Польща, Словаччина, Угорщина, Чехія та Латвія.