Міністерство юстиції України на своїй сторінці у facebook розповідає наступне.
Від розпочатої агресії росії на території України страждають не тільки мешканці нашої країні ‒ багато шкоди заподіяно також житловим будинкам та транспортним засобам. Непоодинокі випадки, коли авто від вибухової хвилі внаслідок удару ворожої ракети або уламків снаряду стає повністю непридатним для використання. Десятки тисяч автомобілів згоріло в різних містах і селах України: Києві, Маріуполі, Харкові, Запоріжжі, Вінниці, Дніпрі, Ірпіні, Бучі тощо.
То що ж робити у разі знищення або пошкодження внаслідок збройної агресії російської федерації транспортного засобу?
По-перше, необхідно якнайшвидше зафіксувати факт завдання шкоди (фото та/або відеофіксація (бажано з прив’язкою до місцевості, будинків, інших орієнтирів); письмові пояснення не менше двох свідків; знімки екрана з новин або посилання на публікації в ЗМІ, що висвітлювали відповідну подію тощо) та викликати за можливості поліцію для фіксації факту пошкодження майна шляхом складення протоколу огляду місця події та внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Якщо можливості звернутися особисто до органу поліції немає, варто надіслати такому органу заяву з доданими доказами щодо події та копіями документа, що посвідчує особу, і свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу цінним поштовим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення поштового відправлення.
По-друге, для визначення розміру збитків слід замовити автотоварознавчу експертизу, під час якої експерт робить висновок щодо розміру збитків, спричинених транспортному засобу. Окрім цього, слід зібрати та зберегти можливі квитанції, чеки, акти виконаних робіт, інші документи щодо видатків, яких зазнав власник транспортного засобу у зв’язку з його пошкодженням. Якщо транспортний засіб застрахований то ви зможете отримати страхове відшкодування у випадку завдання шкоди вашому автомобілю внаслідок збройної агресії рф, але лише у випадку, якщо інше прямо не передбачено в договорі страхування.
Спори, що виникають з відшкодування майнової шкоди, у тому числі за знищений або пошкоджений внаслідок збройної агресії росії транспортний засіб, розглядаються судами за загальними правилами підсудності. Право пред’явити такий позов мають особи за зареєстрованим місцем проживання або перебування чи за місцем завдання шкоди.
Закон України «Про міжнародне приватне право» встановлює судовий імунітет щодо іноземної держави, відповідно до якого пред’явлення позову до іноземної держави, залучення іноземної держави до участі у справі як відповідача або третьої особи, накладення арешту на майно, яке належить іноземній державі та знаходиться на території України, застосування щодо такого майна інших засобів забезпечення позову і звернення стягнення на таке майно можуть бути допущені лише за згодою компетентних органів відповідної держави, якщо інше не передбачено міжнародним договором України або законом України.
«В цьому випадку судовий імунітет буде проігнорований, а позов пред’явлений до Російської Федерації як відповідача у справі. Про це зазначають судді Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду у постанові від 14 квітня 2022 року у справі №308/9708/19, посилаючись на положення міжнародного приватного права», ‒ наголошує завідувачка сектору «Бердянське бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги Бердянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юлія Бєршева.
Також варто зазначити, що на сьогодні розробка оптимального механізму компенсації за знищення чи пошкодження транспортного засобу тільки розпочалася. Крім цього, Україна зможе підрахувати завдані збитки державі та громадянам і звернутися до Міжнародного суду ООН з позовом про репарації, до яких можуть входити також і суми завданих збитків фізичним особам.
У разі прийняття змін до законодавства Порядок може бути змінено.