Агентства з працевлаштування українців за кордоном не братимуть гроші з претендентів. Усі витрати бере на себе роботодавець, який шукає собі людину для роботи. Це передбачає ухвалений 21 березня Верховною Радою законопроєкт №2365 в цілому.
«Цим законом ми скасовуємо ліцензування з посередництва у працевлаштуванні за кордон та встановлюємо адміністративну відповідальність за надання таких послуг без включення до Переліку суб’єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордон, або за отримання плати з громадян за надання таких послуг», – пояснила ініціатор документа, голова комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова.
Також, за документом, за діяльністю посередників у працевлаштуванні за кордоном стежитиме Державна служба України з питань праці.
Закон №2982 було підписано Президентом 11 квітня, проте інформація про це зʼявилася тільки зараз. Але цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування. Закон опубліковано в "Голосі України" 14 квітня. Він почне діяти з 14 жовтня.
За Законом компанія має право надавати послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном після включення до Переліку суб’єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, та в межах укладених зовнішньоекономічних договорів. Цей Перелік ведеться Міністерством економіки та є відкритим для всіх.
Окрім того, законопроєкт передбачає, що компанія – посередник з пошуку роботи має певні обов’язки. Серед них – надати громадянину до виїзду для працевлаштування за кордоном:
- інформацію у письмовій формі про права та гарантії, які йому надаються за трудовим договором (контрактом);
- контактні дані консульських установ України у державі перебування;
- проєкт трудового договору (контракту), засвідчений іноземним роботодавцем.
Також важливо:
- вести облік громадян, які за його посередництва працевлаштовані за кордоном;
- безоплатно надавати громадянам інформацію та консультації про переваги легального працевлаштування за кордоном тощо;
- подавати до Міністерства економіки звітність про здійснення діяльності з надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном;
- повідомляти Мінекономіки про зміну даних, зазначених у Переліку суб’єктів господарювання;
- у разі укладення нового або декількох зовнішньоекономічних договорів (контрактів) впродовж місяця подавати відомості про них.