
Наявність власного житла – це один із ключових компонентів для повернення наших громадян, які перебувають за кордоном, в Україну. Саме тому і Верховна Рада, і парламентська ТСК, що опікується проблемами ВПО, і Уряд спільно працюють, щоб забезпечити українців компенсаціями за пошкоджене та зруйноване житло.
Про це розповіла народна депутатка, голова парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.
«Наразі понад 100 тис. українських сімей вже отримали компенсації. Водночас до цифрової системи через «Дію» подано понад 815 тис. інформаційних повідомлень про зруйноване чи пошкоджене житло. Тож попереду ще багато роботи і щодо залучень коштів, і щодо виплат компенсацій. Тут важливо наголосити, що ми є єдиною країною, яка під час повномасштабного вторгнення виплачує такі компенсації й допомагає людям вирішити житлове питання», – зазначила політикиня.
Вона наголосила, що на сьогодні фінансування відновлення здійснюється з різних джерел.
«У нашому бюджеті цього року передбачено 19 млрд грн на відшкодування збитків громадян за пошкоджене чи зруйноване житло. Нещодавно Міністерство громад і територій разом із Міністерством цифрової трансформації відкрили черговий компонент – надання компенсацій на відбудову житла на власній землі. Перші сто родин вже отримали такі виплати. Це цільові гроші, які зможуть використати на купівлю будматеріалів, будівельних робіт чи послуг з проєктування, щоб відновлювати свої домівки», – сказала народна депутатка.
Вона додала, що із резервного фонду держбюджету за ініціативи Президента Володимира Зеленського буде передано 2 млрд грн на фінансування 200 прифронтових громад.
«На першому місці будуть питання безпеки, будівництво укриттів, допомога з відбудовою енергетичної і транспортної інфраструктури, яка на сьогодні зруйнована, але потрібна для функціонування прифронтових громад», – сказала парламентарка.
За її словами, ще одне важливе джерело фінансування – допомога від міжнародних партнерів.
«Із наданих 50 млрд євро від заморожених російських активів близько 10% будуть спрямовані на потреби відновлення. Також Європейський інвестиційний банк виділив 100 млн євро для першочергових потреб більш як 100 українських громад. Це стосується енергетичної інфраструктури, заходів, що пов’язані з розмінуванням, проєктів із водозабезпечення, забезпечення ВПО житлом тощо. Минулого року Банк розвитку Ради Європи ухвалив рішення надати 100 млн євро, щоб продовжувати відновлення та виплачувати українцям компенсації за знищене житло», – нагадала Олена Шуляк.
Вона підкреслила, що нині докладається максимум зусиль на всіх рівнях, щоб залучити якомога більше міжнародних партнерів до допомоги у відновленні житла.