Важливі теми
  • Посилання скопійовано

Продовження воєнного стану до 23 серпня: які наслідки для бізнесу?

Як звітувати, сплачувати податки та реєструвати ПН з 27 травня? Що з використанням ЕЦП під час війни? Які правила діють в сфері праці та оплати за роботу? Як нараховувати лікарняні? Що з перевірками контролюючих органів? Про це все далі

Продовження воєнного стану до 23 серпня: які наслідки для бізнесу?

З 23 травня діє Закон, яким воєнний стан в Україні продовжується  з 05:30 25 травня 2022 року строком на 90 діб (тобто до 23 серпня)

Продовження воєнного стану напряму впливає на ведення бізнесу та трудові відносини  з працівниками. Тому ми вирішили нагадати, які пільги та правила діють для платників різних податків та нюанси роботи працівників під час війни.

 

Сплата податків та звітування

З 27 травня платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ПКУ, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних,  розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків під час війни.

Проте за декілька умов:

  • якщо граничний термін виконання цих обов’язків припадає на період, починаючи з 24 лютого 2022 року до 27 травня;
  • за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН до 15 липня 2022 року;
  • за умови подання такої податкової звітності до 20 липня 2022 року;
  • за умови сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Про це докладніше ми писали ось тут

 

З 27 травня повернувся обовʼязок реєстрації ПН та РК

З 27 травня платники ПДВ,  які мають можливість виконувати свої податкові обов’язки, мають зареєструвати всі ПН з 24 лютого й далі виконувати це вчасно. Інакше на них чекає штраф. 

За новим п. 69.11 ПКУ платники ПДВ зобов’язані забезпечити реєстрацію ПН/РК у строки, встановлені пп. 69.1 ПКУ. Тобто для тих, хто має можливість – загальновстановлені строки, а хто немає – протягом 6 місяців після закінчення війни.

А ще треба уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у них первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в ЄРПН. 

Щодо реєстрації ПН та РК з 24 лютого до дня набрання чинності Закону №2260. За цей період платники ПДВ не будуть притягуватися до відповідальності за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН  до 15 липня 2022 року, подання звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року. Про це ми писали тут.

 Але ще немає позиції ДПС щодо початку роботи СЕА ПДВ та ЄРПН. Тому про фактичний початок реєстрації ПН поки говорити рано.

 

Мораторій на перевірки контролюючих органів під час війни

На період воєнного стану (тобто до 23 серпня 2022 року) контролюючі органи не проводять планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду. Про це ми писали тут

Зверніть увагу, що ДПС не належить до таких органів. Як і до 27 травня, через зміни за Законом №2260 на час війни податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім:

а) камеральних перевірок;

б) документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 ПКУ, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

в) фактичних перевірок.

Отже, фактичні перевірки залишаються. З 27 травня камеральні перевірки повертаються вже у повному обсязі (а не лише щодо декларацій для відшкодування ПДВ).  А також повертаються документальні перевірки – поки що не всі, а з конкретних підстав, проте вже офіційно і постійно. Про це ми писали тут

 

З 1 квітня фізособи-"єдинники" 1 та 2 груп звільняються від сплати ЄП 

З 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України згідно з абзацом першим пп. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ ФОП – платники єдиного податку першої та другої груп мають право не сплачувати єдиний податок.

Тобто поки що можна не сплачувати за квітень-серпень, адже ВС діє до 23 серпня. Але наголосимо, що платити не заборонено, адже це тільки право не платити. 

 

Уряд відтермінував обов'язковий перехід на токени до кінця війни 

24 травня на черговому засіданні КМУ було прийнято рішення продовжити на період дії воєнного стану та протягом 6 місяців з дня його припинення чи скасування можливості застосування ЕЦП, не кваліфікованих ЕП. Про це ми писали тут

 

13 та 28 червня не будуть вихідними днями 

У літку 2022 року мали б бути вихідними днями 13 червня (перенесення вихідного з 12 червня ) та 28 червня (святковий день).

Проте воєнний стан продовжено, тому наразі діє ст. 6 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» встановлено інші правила на період воєнного стану, а саме призупинено дію ст. 73 КЗпП щодо визначення святкових і неробочих днів.

Тому 13 червня та 28 червня є звичайними робочими днями, робота в які оплачується у звичайному, а не подвійному розмірі. 

Відповідно й банки будуть працювати в звичайному режимі 13 та 28 червня. Але поки про це НБУ не повідомляв.

До того ж відміна свят та вихідних у травні впливає на нарахування відпускних. Як тепер порахувати стаж, який дає право на щорічну відпустку? А середню зарплату як рахувати? І що робити з тривалістю відпустки? Про це ми розповідали тут

 

Трудові відносини під час війни

Ще наприкінці березня Мінекономіки навело роз'яснення щодо порядку дій роботодавців з 24 березня через набрання чинності нового Закону №2136. Зокрема, про права мобілізованих та тероборони, правила дистанційки при переїзді працівників за кордон, надання відпустки у разі неможливості вийти на роботу, а також про простій.

Також окремо прописані правила виплати зарплати під час війни. Так от, роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати. Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. Тож ці правила діють й далі до 23 серпня. 

 

Призупинення трудового договору: оформлення та наслідки

Оскільки воєнний стан продовжено до 23 серпня, то до цієї дати і у працівників, і у роботодавців діє інструмент – призупинення трудових відносин. Яких правил при цьому слід дотримуватися? Як оформити та яких наслідків від цього чекати? Читайте ось тут.

 

Якщо треба буде перевезти підприємство в безпечне місце – є платформа для допомоги в релокації бізнесу 

ДП «Прозорро.Продажі» запустило платформу, що допоможе перемістити бізнес із «гарячих точок» та продовжити його діяльність у більш безпечному місці.

 

До 23 серпня діє скасування  обов'язкового маркування товарів на час війни 

До 23 серпня суб’єкти господарювання, які не в змозі виконати вимоги щодо маркування товарів у зв’язку з військовими діями, можуть через подовження воєнного стану здійснювати реалізацію таких товарів без обов’язкового нанесення інформації про такі товари українською мовою. 

 

Нарахування лікарняних під час війни

Процедура призначення допомог від ФСС не змінилась попри воєнний стан. 

Але лікарняні в електронному вигляді наразі через технічні проблеми можуть не змінювати статус на «готовий до сплати». При цьому їх можна використовувати для оплати.

Водночас, якщо роботодавець через бойові дії не має можливості оформити заяву-розрахунок за лікарняним свого працівника (наприклад, якщо знищено матеріально-технічну базу підприємства тощо), застрахована особа може отримати лікарняні або декретну допомогу напряму від ФССУ. Для цього необхідно звернутись до будь-якого зручного відділення Фонду, контакти усіх відділень оновлюються за посиланням. Про це все ми писали тут

***

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Суспільство і життя/Економіка

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Економіка»