До 9 серпня у Верховній Раді триватиме підготовча робота та фіналізація текстів законопроєктів, необхідних для втілення Угоди про асоціацію з ЄС. Далі народні депутати переходять до їхнього системного ухвалення. Про це бізнесу розповіла Ольга Стефанішина, Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, під час зустрічі, організованої Європейською Бізнес Асоціацією.
За словами пані Стефанішиної, до кінця року її команда буде сфокусованою на виконанні «домашнього завдання» для початку переговорів про вступ до ЄС. Для цього треба показати гарний результат і по політичних вимогах, і по виконанню Угоди про асоціацію. Перемовини мають бути вигідними для України, а до моменту вступу маємо побудувати конкурентоспроможну економіку та сильний бізнес. «Ми починаємо готувати державу до перемоги», – говорить Ольга.
Статус кандидата на вступ до ЄС – це не подарунок Україні, а усвідомлене рішення і визнання багаторічних зусиль та реформ. Пані Стефанішина вважає, що війна підштовхнула нас до цього рішення, а Україна скористалась політичним вікном, до якого ми рухались багато років. Відтепер наша взаємодія з ЄС перейшла на більш офіційний рівень – усі наші рішення оцінюються Європейським Союзом, а всі наші кроки та реформи розглядаються у контексті євроінтеграції.
Згодом Україна зможе отримати доступ до структурних фондів ЄС, що передбачає додаткове фінансування та проведення реформ. А тим часом ЄС також розглядає можливість поширення на Україну своєї програми з відновлення, передбаченої для країн-членів для боротьби з наслідками пандемії Covid-19. В рамках цієї програми Україна зможе отримати 100 млн євро на швидке відновлення та підготовку до зими – відновлення житла, енергомереж, комунікацій.
Торкнулися також теми торгівлі та перспектив «промислового безвізу» – укладення Угоди АСАА. Як відомо, на рік скасовані квота і мита для українських товарів і, на переконання Віцепрем’єр-міністерки, за потреби цей термін буде подовжено до кінця бойових дій чи навіть на рік після них, аби допомогти українській економіці відновитися. Для укладення Угоди АСАА залишилось провести останній раунд оціночних місій, що ускладнюється бойовими діями в Україні. Однак вже знайдено вдалий формат та очікується, що до жовтня цей раунд буде завершено. Відтак, з початку наступного року «промисловий безвіз» вже зможе запрацювати.
Допомога постраждалому від війни бізнесу – ще одне нагальне питання. На думку пані Ольги, основні кошти на підтримку бізнесу та відновлення країни мають бути стягнені з росії, яка має системно платити за завдану шкоду в Україні протягом багатьох років. Наразі Україна залучена до роботи над новою директивою ЄС стосовно конфіскації російського майна, яка дозволить вилучати заморожені чи підсанкційні активи та направляти отримані кошти на відновлення України.
Ми щиро дякуємо пані Ользі за приділений час та діалог з бізнес-спільнотою Асоціації!