В Україні хочуть заборонити хостели у багатоквартирних будинках. Такий законопроект підтриманий профільним комітетом і скоро буде розглядатися депутатами. Так, забороняється відкривати хостели у багатоквартирних будинках, якщо на це немає письмової згоди всіх мешканців під’їзду. При цьому на кожного постояльця в хостелі має бути виділено не менше 13,65 кв. м житлоплощі. «Можливі коригування в проекті: наприклад, щоб брали згоду не всіх, а 70% або 75% мешканців», – сказав автор законопроекту Віталій Ярема. Депутати вважають, що, коли відкривають хостели, страждають звичайні мешканці: «Якщо на якомусь поверсі є хостел і там живуть 50 осіб, то це означає, що вони будуть затримувати ліфт, на якому їздять мешканці. Крім того, за зношення обладнання та послуги ЖКГ платять однаково – і власники квартир, і господарі хостелу», – розмірковує Ярема.
Хостели роблять ремонти
У самих готелях такій ініціативі здивовані: «Ми ставимося до цього негативно. Ми нікому не заважаємо, і скарг від сусідів у нас ніколи не було. А серед сусідів завжди знайдеться той, хто відмовиться підписувати папір і попросить гроші», – сказали в київському хостелі «Хрещатик». У хостелі Sweet Home теж здивовані. «Ми відремонтували під’їзд і вхідні двері. Звичайно, з сусідами ми не спілкуємося, і складно сказати, чи погодяться вони підписати», – говорить Олексій Ваценко, адміністратор хостелу.
Люди, що живуть в будинках з хостелами, дійсно не завжди в захваті від такого сусідства: «Там завжди чисто, і сходову клітку вони відремонтували, але іноді ночами шумлять – не в самому хостелі, а на майданчику біля нього. Там висить попередження, що не можна курити. Але люди все одно виходять вночі, голосно розмовляють, сміються», – розповіла нам Оксана Михайлюта, яка проживає в квартирі над хостелом у Львові.
Президент Всеукраїнської молодіжної хостел-асоціації Роман Пономаренко пропонує, щоб власники хостелів запитували дозвіл не у жителів будинків, а у домовласника. Так, наприклад, у Києві раніше існували два бомжатника, які працювали під виглядом хостелів, – на Срібнокільській і на Чаадаєва. Там в одній кімнаті в антисанітарії жили по 30 осіб. Але ми ці хостели закрили», – сказав Пономаренко. Юрист Василь Мірошниченко говорить, що законопроект спрямований на ліквідацію хостелів в Україні: «Згоду всього під’їзду отримати нереально: хтось здав квартиру на три роки і поїхав жити до Китаю. І як у нього отримати згоду? А от якщо залишити норму 13,65 кв. м житлової площі на людину, тоді в кімнаті не буде шуміти по 30 чоловік», – говорить Мірошниченко.
Гостюють німці і поляки
Ціни на проживання в столичних готелях варіюються в межах 100-140 грн за добу з людини, у Львові та Одесі можна знайти навіть по 70-90 грн. За словами Романа Пономаренка, хостели в Україні зараз в середньому зайняті на 65%. «70% людей, які там гостюють, – українці, 15% – росіяни, і ще 15% – європейці: в основному німці і поляки», – перераховує Пономаренко.
Тамара Балаєва