• Посилання скопійовано

Нотаріусів зобов’яжуть перевіряти, чи є діти у власників відчужуваного майна

У парламенті відзначають, що чинне законодавство недостатньо захищає права дітей, батьки яких продають житло, адже нащадків не завжди реєструють у приміщеннях. Тому для того щоб забезпечити дітям додаткові гарантії, нотаріусам додадуть обов’язків

Нотаріусів зобов’яжуть перевіряти, чи є діти у власників відчужуваного майна

Як відзначає народний депутат Олександр Фельдман (фракція Партії регіонів), закон «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей» закріплює обов’язок держави охороняти й захищати права та інтереси дітей при вчиненні правочинів щодо нерухомого майна. Так, відповідно до ч.4 ст.12 попередня згода органів опіки та піклування потрібна для здійснення будь-яких правочинів стосовно нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким мають діти.

Також закон передбачає, що укладення договорів, які підлягають нотаріальному посвідченню або спеціальній реєстрації, відмова від належних дитині майнових прав, розподіл, обмін, відчуження житла, заборонені батькам або особам, які їх замінюють, без дозволу органів опіки й піклування. Крім цього, батьки малолітньої дитини не мають права без дозволу органу опіки та піклування вчиняти правочини щодо її майнових прав, зокрема відмовлятися від майнових прав дитини, в тому числі від права дитини користуватися житловим приміщенням.

Крім цього, згідно з ст.29 Цивільного кодексу місцем проживання фізичної особи віком від 10 до 14 років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає. Таким чином, зазначає нардеп, у випадках, коли з поданих нотаріусу документів, зокрема зі змісту правовстановлюючого документа, довідки про реєстрацію місця проживання або місця перебування дитини, вбачається, що в дитини наявне право користування цим майном, нотаріус обов’язково вимагає згоду органів опіки та піклування.

«Здавалося б, указані заходи повинні захистити права дітей, однак цього виявилося недостатньо», — відзначає парламентар. Так, за його словами, дітей не завжди реєструють у житлових приміщеннях. Відтак, наголошує

О.Фельдман, нотаріус, переконавшись у тому, що дитина не має відповідної реєстрації, посвідчує договір про відчуження житла без дозволу органів опіки й піклування, що може призвести до порушення прав дітей.

«Більше того, іноді дітей узагалі виписують з квартири перед її продажем, аби уникнути обов’язкового отримання дозволу органу опіки та піклування», — зазначає О.Фельдман.

Для запобігання випадків порушення прав дітей нардеп підготував законопроект «Про внесення змін до статті 55 Закону України «Про нотаріат» (щодо недопущення позбавлення житла дітей)» (№3685). Відповідно до ініціативи нотаріусів пропонується зобов’язати перевіряти наявність відомостей про дітей власника відчужуваного житлового приміщення в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

За наявності відповідних відомостей та відсутності реєстрації дитини у приміщенні, що відчужується, власник приміщення повинен буде надати документ, що підтверджуватиме реєстрацію дитини за іншою адресою.

Якщо він такого документа не надасть, то дитина вважатиметься такою, що проживає за місцем реєстрації батьків, і, відповідно, нотаріус, за відсутності дозволу органу опіки та піклування, повинен відмовити в посвідченні правочину.

Джерело: Закон&Бізнес

Рубрика: Суспільство і життя/Нерухомість, житло, земля

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Нерухомість, житло, земля»