Як повідомив Forbes.ua джерело в Нацбанку з посиланням на главу цього відомства Сергія Арбузова, регулятор збирається обмежити готівкові розрахунки сумою 200 000 грн. на одну трансакцію. «Швидше за все, ліміт введуть в кінці цього або на початку наступного року. Спочатку буде 200 000 грн., потім сума поступово може зменшуватися», – говорить джерело. За його словами, цю пропозицію Арбузов висловив на одній з нарад на Інститутській, 9.
18 жовтня набрав чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо функціонування платіжних систем і розвитку безготівкових розрахунків)», який надав Нацбанку право вводити обмеження на розрахунки готівкою. «На даний момент торговельна мережа не готова до таких нововведень», – вважає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. За його словами, підготовка торговельної мережі буде включати і встановлення терміналів з прийому карток Національної системи масових електронних платежів. Цю платіжну систему курирує Нацбанк і намагається зробити з неї конкурента для Visa і MasterCard.
Досить високий ліміт на розрахунки готівкою не вплине на побут звичайних людей, але теоретично, повинен допомогти в роботі фінансової розвідки. «З точки зору боротьби з відмиванням брудних грошей це, звичайно ж, позитивний крок», – зазначає перший заступник голови Держфінмоніторингу Олексій Фещенко.
Зараз активно використовується схема, в якій чорна готівка переводиться в легальний обіг через торговельні точки, де оптом реалізується сільгосппродукція або продаються предмети розкоші. Зустрічаються бутіки з не дуже ходовим, але дорогим товаром, денний оборот яких сягає кількох мільйонів гривень.
«Така схема стане неможливою або відмивачі будуть її якось модифікувати, придумувати щось нове», – упевнений Фещенко.
Найпростіше, що вони зроблять, зменшать суму кожної транзакції. «Тепер шуба коштуватиме 199 999 грн. або ж буде розстрочка і дроблення платежів», – пророкує Ярослав Ломакін, директор компанії Honest & Bright Ltd., що спеціалізується на податковому плануванні.
Крім того, стане складніше відмивати гроші через популярні у мийників депозитні сертифікати на пред’явника: їх доведеться купувати в різних банках на менші суми.
Відмивальні схеми стануть дорожчі, і це ляже на плечі кінцевого споживача, який в підсумку завжди і платить «корупційний податок», вважає Ломакін.
На думку банкіра, який побажав залишитися неназваним, Нацбанк просто хоче встановити повний контроль над всіма грошовими потоками в країні. «Послуги з переведення в готівку Нацбанк уже контролює на 99%. Тепер і мийників візьмуть під крило», – прогнозує фінансист.
Так чи інакше, чорний ринок нікуди не дінеться. Боротися треба не з розрахунковими інструментами, а з причиною відходу економіки в тінь, говорить Ломакін.