• Посилання скопійовано

Рядок про ПДВ у чеку про переказ коштів – потрібен чи ні?

ВС наголошує: літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами) зазначають окремим рядком в чеку СГ, що зареєстровані як платники ПДВ

Рядок про ПДВ у чеку про переказ коштів – потрібен чи ні?

Коментар до Постанови ВС від 04.08.2022 у справі №640/18441/20

У розділі VI «Фіскальний касовий чек за операціями приймання та переказу готівкових коштів через ПТКС» Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом Мінфіну від 21.01.2016 №13 (далі – Положення №13), визначено порядок заповнення рядків зі ставками та сумами ПДВ та акцизного податку. Зокрема, рядок 17 чека ПТКС повторюється відповідно до кількості податкових груп за різними ставками ПДВ та акцизного податку. Дозволяється не друкувати рядки за податковими групами, якщо сума ПДВ або акцизного податку дорівнює нулю. Аналогічні вимоги прописано у примітках додатка 5 (форма №ФКЧ-3) до Положення №13.

Якщо звернутись до баз «ЗІР», то на запитання «Чи заповнюють поля розрахункових документів (фіскальних чеків), які містять інформацію щодо ПДВ та/або акцизного податку, СГ, у тому числі ФОПи – платники ЄП, які не є платниками ПДВ та/або акцизного податку?», є відповідь: 

«Суб’єкти господарювання, у тому числі фізичні особи – платники єдиного податку, поля розрахункових документів (фіскальних чеків), які містять інформацію щодо ПДВ та/або акцизного податку, не заповнюють у разі, якщо вони:

  • не є платниками ПДВ, альтернативний спосіб заповнення «Без ПДВ»;
  • не є платниками акцизного податку, альтернативний спосіб заповнення «Без АП».

Крім того, не підлягає заповненню поле код УКТЗЕД по товарах, що не є підакцизними. При цьому наведені приклади не є виключними».

Але що саме мають робити неплатники ПДВ:

  1. друкувати в чеку рядки щодо ПДВ, проте не заповнювати?
  2. або забрати цей рядок та не друкувати пустий рядок у чеку ПТКС?

 

Думка ДПСУ та Мінфіну

Небанківські фінансові установи звертались за відповідними роз’ясненнями до ДПСУ та Мінфну та зрештою – подали позов до адміністративного суду, в якому просили суд визнати протиправним та нечинним розділ VI «Фіскальний касовий чек за приймання та переказ готівкових коштів через ПТКС» Положення №13 та додаток 5 «Форма №ФКЧ-3» до цього Положення.

Так, на їхню думку, цим Положенням, разом зі змінами, затверджено форми розрахункових документів, які мають видаватись РРО на виконання Закону про РРО. Зокрема, розділ VI Положення встановлює вимоги до фіскального касового чека за операціями з приймання готівки для подальшого її переказу через ПТКС. При цьому цей розділ VI Положення є протиправним, оскільки суперечить ПКУ, встановлює для небанківських фінустанов додаткові, порівняно із ПКУ, зобов’язання в частині адміністрування податку на прибуток та ПДВ, а тому має бути визнаний нечинним. 

Вони вважають, що їхній обов’язок щодо відображення у фіскальному касовому чеку МФКЧ-3 (додаток 5 до Положення №13) інформації про ставку та суму ПДВ не відповідає вимогам ПКУ, оскільки операції небанківських фінустанов з переказу коштів не є об’єктом оподаткування ПДВ та, як наслідок, відсутній обов'язок здійснювати адміністрування, вести облік та сплату ПДВ. 

Також небанківські фінустанови не є платником ПДВ та не є податковим агентом щодо обчислення, обліку та утримання ПДВ стосовно госпсуб’єктів, на користь яких здійснюється переказ. Проте Мінфін своїм Положенням, яким затверджено форму фіскального касового чека ПТКС, фактично покладає на фінустанови додаткові обов'язки здійснювати адміністрування ПДВ та виконувати функції податкового агента з адміністрування ПДВ, що не передбачено вимогами ПКУ.

ДПСУ та Мінфін наголосили на тому, що оскаржуване Положення не покладає на суб’єктів господарювання жодних додаткових обов’язків щодо адміністрування податків, однак передбачає зазначення у фіскальному чеку РРО/ПРРО суб’єкта господарювання, який зареєстрований платником ПДВ, інформації про ПДВ (розміру ставки у відсотках, загальної суми ПДВ) для госпсуб’єктів, що зареєстровані як платники ПДВ, і не передбачає цього для госпсуб’єктів, які не зареєстровані платниками ПДВ.

Фінустанови у своїй господарській діяльності приймають кошти для переказу через пункти надання фінансових послуг, серед яких є і програмно-технічні комплекси самообслуговування, тому вони є суб’єктами правовідносин, у яких застосовується Положення №13.

Сума переказу відповідно до вимог ПКУ за жодних обставин не може бути фіскальною сумою, оскільки не визначає податкових зобов’язань фінустанов, тому обов’язок її відображення у фіскальному касовому чеку ПТКС як фіскальної, ведення обліку та подання звітності контролюючим органам суперечить вимогам ПКУ. 

Обов’язок фінустанов щодо відображення у фіскальному касовому чеку МФКЧ-3, затвердженому Положенням №13, інформації про ставку та суму ПДВ не відповідає вимогам ПКУ, оскільки операції останніх з переказу коштів не є об’єктом оподаткування ПДВ, і, як наслідок, у них відсутній обов'язок здійснювати адміністрування, вести облік та сплату ПДВ.

Окрім того, те, що оскаржуване Положення не покладає на госпсуб’єктів жодних додаткових обов’язків щодо адміністрування податків, не відповідає дійсності, оскільки фінустанови зобов’язані відображати в фіскальному чеку ПТКС всі реквізити, наведені у Формі фіскального касового чека №ФКЧ-3, затвердженого Положенням. Інакше видані чеки не прийматимуть як розрахункові, та, як наслідок, до позивача будуть застосовані штрафні санкції, передбачені пунктом 1 статті 17 Закону про РРО.

 

ВС: неплатники ПДВ рядок 17 у чеку не заповнюють

Суди першої та апеляційної інстанції дійшли висновку, що Положення №13 передбачає розмежування та зазначення у фіскальному чеку РРО суб’єкта господарювання, який зареєстрований платником ПДВ, інформації про розмір, ставку ПДВ і не передбачає цього для госпсуб’єктів, які не зареєстровані платниками ПДВ.

А ВС вирішив таке. Положенням №13 визначено форми і зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, які в обов’язковому порядку мають надаватися особам, які отримують або повертають товар, отримують послуги або відмовляються від них, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням інтернету, при здійсненні розрахунків суб’єктами господарювання для підтвердження факту: 

  • продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, ресторанного господарства та послуг; 
  • здійснення операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі, якщо такі операції виконуються не в касах банків; здійснення операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів; 
  • приймання комерційними агентами банків та небанківськими фінансовими установами готівки для подальшого її переказу з використанням ПТКС, за винятком ПТКС, що дають змогу користувачеві здійснювати виключно операції з отримання коштів.

Згідно з пунктом 3 р. I цього Положення установлені у ньому вимоги до змісту розрахункових документів визначають обов’язкові реквізити розрахункових документів/електронних розрахункових документів. У разі відсутності в документі хоча б одного з обов’язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення такий документ не прийматимуть як розрахунковий.

ВС наголошує, що літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами) (рядок 17) зазначають окремим рядком ті СГ, що зареєстровані як платники ПДВ. І, відповідно, не зазначають ті СГ, які не зареєстровані як платники ПДВ. Положення №13 не покладає на фінустанови обов’язок перевіряти повноту та правильність його визначення, а лише встановлює обов’язок передбачити у розрахунковому документі відповідне поле, яке дає можливість внести такі реквізити.

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Готівковий обіг та каса»