• Посилання скопійовано

Коли застосовувати РРО при продажу товарів і наданні послуг через мережу Інтернет?

ДПС нагадує, що при торгівлі товарами та наданні послуг через мережу Інтернет слід застосовувати РРО / ПРРО. Але чи в усіх випадках? Про це все поговоримо далі

Коли застосовувати РРО при продажу товарів і наданні послуг через мережу Інтернет?

ДПС надала роз’яснення щодо застосування РРО при продажу товарів (наданні послуг) в мережі Інтернет. 

У цьому роз’ясненні ДПС звертає увагу на те, що обов’язок застосування РРО / ПРРО виникає при продажу товарів (робіт, послуг) не тільки під час здійснення розрахункових операцій, а за умови їх здійснення суб’єктами господарювання в ході ведення ними господарської діяльності. Таким чином, за умови здійснення розрахункових операцій суб’єкти господарювання зобов’язані реєструвати продажі товарів (робіт, послуг) за допомогою РРО / ПРРО, КОРОРК з урахуванням спеціальних норм Закону про РРО.

На наш погляд, це сумнівне твердження, адже ст. 3 Закону про РРО чітко визначає, що РРО застосовується виключно для реєстрації фактично здійснених розрахункових операцій, а не «за умови їх здійснення суб’єктами господарювання в ході ведення ними господарської діяльності». Тобто лише у разі, коли розрахункова операція фактично здійснена, вона має бути зареєстрована через РРО. І головне питання у застосуванні РРО, яке актуальне саме зараз – це питання про те, чи є операція розрахунковою, чи ні. І ось з цього приводу у ДПС немає чіткого та системного підходу. Кожен випадок розглядається окремо, і саме для нього щоразу робляться різні висновки, – на жаль, не завжди правильні.

У коментованому роз’ясненні ДПС розглядає дистанційний продаж товарів та надання послуг через мережу Інтернет та нагадує, що розрахунки у сфері електронної комерції можуть здійснюватися з використанням платіжних інструментів, електронних грошей, шляхом переказу коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків, а також в інший спосіб, передбачений законодавством України, що регулює надання платіжних послуг.

Якщо продаж товарів відбувається на умовах передоплати, то тут все просто: чек РРО формується в момент отримання оплати за товари. Податківці роблять висновок: якщо споживач, використовуючи мережу Інтернет, замовив товар (роботи, послуги), і розрахунок було здійснено із застосуванням ЕПЗ за допомогою платіжних сервісів, такі операції здійснюються з обов’язковим застосуванням РРО саме продавцем товарів (робіт, послуг) та наданням споживачеві розрахункового документа встановленої форми (фіскальний касовий чек з РРО / ПРРО). 

Щодо товарів і робіт цей висновок правильний, а от щодо розрахунків за послуги Закон про РРО встановлює спеціальні правила. А саме: РРО / ПРРО не застосовуються при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів (п. 14 ст. 9 Закону про РРО). У коментованому роз’ясненні про це – ані слова.

Проте замість цього податківці згадали про місце здійснення розрахунків: якщо його визначити неможливо (наприклад, отримання споживачем комп’ютерних програм, електронних книжок, довідок, висновків, експертних оцінок тощо виключно в електронній формі), то у такому разі застосування РРО / ПРРО не є обов’язковим. У інших випадках (тобто фізичне отримання споживачем товарів, послуг або приймання робіт) суб’єкт господарювання зобов’язаний застосовувати РРО на загальних підставах. На яких саме нормах Закону про РРО ґрунтується цей висновок, автори роз’яснення не зазначають. Станом на момент підготовки цього коментаря ми вже маємо інформацію про те, що цей момент уточнюватимуть.

Отже, коментоване роз’яснення не надає впевненості, тому наводимо наші висновки:

  • При дистанційній торгівлі товарами через мережу Інтернет формуємо чеки РРО за усталеною практикою: при передоплаті готівкою або за допомогою еквайрингу (платіжними картками) – на дату оплати, при оплаті накладеним платежем з доставкою через Укрпошту чеки не формуємо, а при оплаті накладеним платежем через Нову пошту – формуємо чеки на дату підготовки поштового відправлення.
  • При наданні послуг як через мережу Інтернет, так і офлайн враховуємо правило п. 14 ст. 9 Закону про РРО – якщо СГ не приймає готівкові оплати за послуги, він може не застосовувати РРО при прийманні оплати виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.
  • При отриманні коштів за товари, роботи чи послуги на поточний рахунок у банку розрахункова операція не відбувається, тому РРО не застосовується незалежно від того, яким чином ведеться торгівля товарами чи надання послуг – через мережу Інтернет, маркетплейси або офлайн.

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Готівковий обіг та каса»