Нагадаємо, що у лютому 2020 року Уряд дав старт державній програмі «Доступні кредити 5-7-9%». Ця програма передбачена для створення і розширення власного мікро- та малого бізнесу під рекордно низький відсоток – 5, 7 або 9%.
Проте у зв’язку з поширенням COVID-19 на території України Уряд сьогодні, 15 квітня, вніс зміни до цієї програми, спрямовані на подолання наслідків пандемії. Про це повідомив на своїй сторінці у Facebook Прем'єр-міністр України Д. Шмигаль, а детальніше розповіли у Мінфіні.
Текст постанови поки що не оприлюднений (про це повідомимо додатково).
Що змінюється?
1. Розширено коло суб'єктів підприємництва, які можуть отримати державну фінансову підтримку за цією програмою.
Тепер подавати заявки на кредит за умовами програми «Доступні кредити 5-7-9%» можуть підприємці, максимальний рівень річного доходу яких не перевищує 100 мільйонів гривень (було- до 50 мільйонів гривень).
2. Збільшується максимальна сума кредиту з 1,5 млн грн до 3 млн грн.
3. Розширюється перелік цілей, на які підприємці можуть брати кредит в рамках програми
Відтепер бізнес може розраховувати на підтримку держави, беручи позику також на:
- придбання нежитлової нерухомості без права передачі такої нерухомості в платне або безоплатне користування третім особам;
- придбання обʼєктів права інтелектуальної власності за договорами комерційної концесії (франчайзинга), пов’язаних із реалізацією субʼєктом підприємництва інвестиційного проєкту;
- поповнення обігових коштів суб’єктів підприємництва у розмірі не більше 25% від загальної вартості інвестиційного проєкту, що фінансується за рахунок кредитних коштів.
Розуміючи усю складність ведення бізнесу в умовах карантину, Міністерство фінансів спільно з Фондом розвитку підприємництва та банками доопрацювали умови програми «Доступні кредити 5-7-9%», щоб поширити її дію на той бізнес, що вже має кредити. Це дозволить зменшити боргове навантаження на мікро та малих підприємців, а також розширить їх доступ до джерел поповнення обігових коштів.
Також, як розповіли в Мінекономіки, програма розширена і на можливості кредитування задля рефінансування існуючих заборгованостей. Умовами для отримання саме такої позики є:
- збереження не менше 60% фонду оплату праці та 80% чисельності персоналу у порівнянні зі станом на 1 березня 2020 року;
- розмір річного доходу від господарської діяльності, що не перевищує суму, еквівалентну 10 млн євро;
- відсутність станом на 1 березня 2020 року недіючих кредитів (NPL).
4. В частині антикризових змін
По-перше, розширено перелік цілей, на які можуть бути надані кредити за цим Порядком:
- інвестиційні цілі, пов’язані з провадженням суб’єктом підприємництва господарської діяльності з виробництва лікарських засобів та/або медичних виробів та/або медичного обладнання. Для таких цілей підприємці зможуть отримати кредити під пільгову ставку у 3% річних;
- фінансування обігових коштів субʼєктів підприємництва, а саме покриття витрат з оплати заробітної плати працівників, орендної плати, комунальних і охоронних послуг, фінансування витрат на збереження робочого стану обладнання, збереження сировини та матеріалів. Фінансування обігових коштів здійснюватиметься за лояльною ставкою 3% річних.
По-друге, встановлено термін, до якого суб’єкти підприємництва можуть звернутися за отриманням таких пільгових кредитів в рамках антикризових заходів, до відміни карантину плюс 90 днів після такої відміни.
По-третє, держава надає можливість отримати відстрочку з повернення кредиту або його частини, наданого на антикризові заходи, але не більше, ніж на дев’ять місяців.
ВАЖЛИВО! Як повідомили у Мінфіні, кредити за новими правилами мікро та малий бізнес зможе отримати одразу після внесення Радою Фонду розвитку підприємництва відповідних змін до Програми “Доступні кредити 5-7-9” та оновлення угод Фонду з банками, що надають кредити.
Як працюватиме програма? Приклад від Мінекономіки
«Зміни, які внесені до програми, стосуються практичної допомоги тим мікро- та малим підприємствам, які зараз зіштовхнулися з питанням обслуговування кредитного навантаження. Суть оновлення програми в тому, що мікро- і малий бізнес зможе щодо своїх існуючих кредитів звернутися в банк і держава компенсує відсоткову ставку, тобто підприємство буде платити 0%», - прокоментував зміни Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко.
Він пояснив на прикладі, що якщо в підприємства є 500 тис. грн кредиту, то звернувшись в банк і отримавши допомогу за цією програмою від держави, підприємство протягом року буде сплачувати 0%.
«Ми вважаємо, це буде суттєва допомога підприємствам, які зараз найбільше потребують допомоги. Ця програма буде стосуватися ММП, і єдиною умовою є збереження робочих місць», - наголосив Міністр.
Більше корисної інформації для бізнесу в умовах карантину тут.
Інформація про «Доступні кредити 5-7-9%» тут.