• Посилання скопійовано

Рада сховала державні закупівлі від зайвої цікавості українців

Українці більше не дізнаються про нові «вишки Бойка», закупівлі малини по 672 грн за кілограм та про мерседеси для «вивезення сміття» — відтепер усе це стане «комерційною таємницею»

ВРУ картками 241 депутата з правлячої більшості дала дозвіл на гігантський розпил бюджету, прийнявши у другому читанні та загалом законопроект №9634 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель», розроблений КМУ.

За прийняття закону 4 липня проголосували, зокрема, 184 депутати з фракції Партії регіонів. Решту голосів дали фракції Компартії, Блоку Литвина та 12 позафракційних нардепів.

Головний сенс змін полягає у виведенні з-під дії закону про держзакупівлі всіх (!) підприємств, а саме: держпідприємств, комунальних підприємств, казенних підприємств, госптовариств із держчасткою понад 50%. Виняток — монополісти і закупівлі, які проводяться за бюджетні гроші (хоча довести, що на закупівлю витрачалися конкретні бюджетні гроші, найчастіше практично неможливо — ред.).

На думку народного депутата Лесі Оробець (НУНС), «держпідприємства можуть бути тотально виведені з-під дії тендерних процедур напередодні виборів».

«Йдеться про легалізацію безконтрольного розкрадання 250 млрд грн державних коштів, які не фіксуватимуться навіть у «Віснику державних закупівель»… У разі набрання проектом сили закону ніхто і ніколи вже не знатиме ні про угоди, ні про їхні обсяги, ні про кінцевих отримувачів наших із вами грошей», — зазначила опозиційний депутат у коментарі «Нашим грошам».

Окрім цього, законопроект №9634 розширює перелік закупівель, які можуть здійснюватися без виконання закону про держзакупівлі. У тому числі з-під дії закону виведено придбання, оренду землі, будівель, іншого нерухомого майна або майнових прав на землю, будівель, іншого нерухомого майна.

Головне юридичне управління РВУ у своєму висновку щодо цього нововведення зауважило, що метою закону є створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері. Проте «передбачене законопроектом розширення переліку випадків, на які не поширюватиметься дія Закону, а отже, і процедури закупівлі, може призвести до обмеження конкуренції у відповідних сферах, підвищення корупційних ризиків під час здійснення відповідних закупівель, а також до неефективного витрачання бюджетних коштів і додаткових бюджетних витрат».

Законопроект було прийнято без обговорення після хвилинного виступу доповідача Олексія Плотнікова (ПР). Закон вступить в дію після підписання президентом Віктором Януковичем і опублікування.

Зазначимо, що Петро Порошенка, призначений міністром економіки у березні цього року, в інтерв′ю ZN.UA пообіцяв, що він найближчим часом має намір створити експертну групу для напрацювання змін до прийнятого у першому читанні відповідного урядового законопроекту №9634. За його словами, наразі проект перебуває на парламентському полі, і МЕРТ не має повноважень його відкликати, оскільки зробити це може тільки КМУ. Але те, що «серйозні зміни до закону, які покликані зробити систему держзакупівель більш прозорою, внесено буде», він пообіцяв.

Як повідомлялося, у цьому році влада перевершила саму себе — за I квартал 2012 року перевищує суму, витрачену торік за цей самий час.

Теги: проект, державні закупівлі

За матеріалами: ZN.UA, Наші гроші

 

Рубрика: Держрегулювання/Закони та підзаконні акти

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Закони та підзаконні акти»