Внесення змін до Бюджетного кодексу є необхідними для реалізації нової моделі взаємовідносин держави та органів місцевого самоврядування на засадах децентралізації фінансів та зміцнення фінансового потенціалу місцевого самоврядування.
Система місцевого самоврядування на місцях неефективна і суттєво стримує економічний розвиток держави. Першими кроками до проведення реформи у даній сфері стало схвалення Концепції реформування місцевого самоврядування і територіальної організації влади.
Успішне проведення реформи місцевого самоврядування напряму залежить від змін в інших сферах. Це, в першу чергу, стосується бюджетно-фіскальної реформи, сфер освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення, здійснення політики фінансової децентралізації, вдосконалення міжбюджетних відносин щодо фінансового наповнення місцевих бюджетів для надання населенню якісних адміністративних і громадських послуг тощо.
У проекті визначено ключові напрями змін, які передбачають визначення нової моделі фінансового забезпечення місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин. Це:
· забезпечення бюджетної автономії та фінансової самостійності місцевих бюджетів;
· стимулювання громад до об'єднання та формування спроможних територіальних громад;
· закріплення за місцевими бюджетами стабільних джерел доходів та розширення дохідної бази місцевих бюджетів;
· визначення нового механізму бюджетного регулювання та вирівнювання;
· надання нових видів трансфертів та посилення відповідальності профільних міністерств за реалізацію державної політики у відповідних галузях;
· децентралізація видаткових повноважень та чіткий розподіл компетенцій, сформований за принципом субсидіарності.
Законопроект буде направлено на розгляд до Верховної Ради.