4 листопада 2018 року набрав чинності Закон від 18.09.2018 р. №2548-VIII «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування».
Зокрема, уточнено, що держава, відшкодувавши шкоду, завдану слідчим, прокурором, застосовує право зворотної вимоги до цих осіб у разі встановлення в їхніх діях складу кримінального правопорушення за обвинувальним вироком суду, який набрав законної сили, або дисциплінарного проступку незалежно від спливу строків застосування та дії дисциплінарного стягнення.
Крім того, документ спрямований проти безпідставного продовження термінів досудового розслідування.
Так, якщо закінчилися строки досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру, слідчий суддя може винести ухвалу про закриття кримінального провадження за клопотанням іншої особи, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, або її представника.
Також Законом надається право учасникам кримінального провадження заявляти клопотання слідчому, прокурору про закриття кримінального провадження у разі:
- якщо існує не скасована постанова слідчого, прокурора про закриття кримінальної справи у разі встановлення відсутності події кримінального правопорушення, відсутності у діянні складу злочину;
- набуття чинності законом, яким скасовано кримінальну відповідальність за діяння, вчинене особою або щодо податкових зобов'язань особи, яка вчинила дії, передбачені статтею 212 КК, досягнення податкового компромісу.
Також надається право в разі відмови в задоволенні клопотання звернутися зі скаргою до слідчого судді. Відзначимо, що рішення слідчого судді про відмову в задоволенні такої скарги можна оскаржити в апеляційному порядку.
Додамо також, що таке клопотання слідчий, прокурор буде зобов'язаний розглянути в строк не більше трьох днів з моменту подачі і задовольнити при наявності відповідних підстав.
Нагадаємо, що законопроект №8490 був прийнятий ВРУ 18 вересня, а підписаний Президентом 1 листопада 2018 року.