Реформування Державної служби геології та надр призведе до поліпшення інвестиційного клімату та розвитку мінерально- сировинної бази в Україні. Про це в ефірі економічного щотижневика «Перша шпальта» розповів Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак.
Він зазначив, що на сьогодні мінерально-сировинна база в Україні не розвивається.
«У переважній більшості це використання геологічної інформації, яка була здобута ще за радянських часів. Ми повинні отримувати запит від економіки на обсяги корисних копалин, щоб було розуміння і гарантія, що Україна має потенціал для захисту від непередбачуваних обставин», - зазначив Остап Семерак.
Міністр екології та природних ресурсів зауважив, що для виправлення ситуації необхідно реформувати систему управління в Державній службі геології та надр та в геологічній сфері діяльності за системами, що функціонують у Євросоюзі, США, Канаді.
«Ми у Міністерстві розпочали роботу над проектом реформування Державної служби геології та надр. Вважаю, що головним її завданням повинні стати розвиток та нарощування мінерально-сировинної бази з вивченням потенціалу надр України і геологічних процесів», - розповів Міністр.
Він зазначив, що видача спецдозволів на користування надрами має відбуватися прозоро і на конкурентних засадах.
"Іншого виходу, крім як перейти на стандарти, які існують в цивілізованому західному світі, коли відбуваються відкриті аукціони, і дозволи отримує той, хто має конкурентні переваги, у нас немає. Готові пакети спецдозволів на видобуток цих корисних копалин повинні бути продаватися на відкритому прозорому аукціоні без корупційних преференцій. Ми ведемо переговори про їх продаж через систему ProZorro і думаю, що це стане реальністю у разі підтримки наших пропозицій урядом», - пояснив Міністр.
Крім того, Остап Семерак наголосив на важливості здійснення природоохоронного контролю за використанням надр.
«Видобувачі корисних копалин зобов’язані вести свою господарську діяльність з урахуванням природоохоронного законодавства. Функцію моніторингу за їх діяльністю має здійснювати точно не Служба, яка видає ліцензії на користування надрами. У цьому контексті важлива також реформа Держекоінспекції, яку ми хочемо перетворити у природоохоронну службу. Саме вона буде відстежувати дотримуватися природоохоронного законодавства, зокрема, у сфері геології на надр», - резюмував Міністр.
Нагадаємо, Мінприроди працює над проектом Концепції реформування Державної служби геології та надр, який враховуватиме досвід у цій сфері провідних країн світу.
Раніше Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак зазначив, що для України є цікавою модель реформування використання надр, яка свого часу була запроваджена у Канаді.