
Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України в листі від 03.07.2025 №В/127-25-77/5.1 повідомляє таке.
Законом України «Про металобрухт» (далі — Закон) запроваджено Перелік суб’єктів господарювання, що здійснюють:
- заготівлю металобрухту
- переробку (надає послуги з переробки) та металургійну переробку металобрухту.
Відповідно до вимог статті 4 Закону, внесення інформації про суб’єктів господарювання, що здійснюють заготівлю металобрухту та/або операції з металобрухтом, до Переліку здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну промислову політику.
Тобто є певний державний реєстр (Перелік), який адмініструє Мінстратегпром. У ньому повинна міститись інформація про всіх, хто купує або здійснює інші операції з металобрухтом.
Перелік є відкритим, має безоплатний доступ та формується Мінстратегпромом з метою детінізації ринку металургійної сировини і операцій з металобрухтом
Важливе запитання: чи всі, хто купує металобрухт, мають перебувати в цьому Переліку? Навіть ті, хто купує металобрухт лише час від часу, в малій кількості і виключно для власних потреб?
Переробники потрапляють до Перелику, якщо вони надають послуги з переробки. Тобто роблять це не для себе, а за замовленнями інших осіб.
Що ж до покупців металобрухту, то до Переліку потрапляють лише заготівельники.
Згідно з Законом про металобрухт заготівля металобрухту – це діяльність, пов’язана з купівлею, зберіганням та реалізацією металобрухту суб’єктами господарювання. При цьому дозвіл на здійснення купівлі металобрухту не потрібен. А от у Переліку ті, хто купують металобрухт (навіть для власних потреб), бути повинні (навіть ті, хто купує в мінімальній кількості і не регулярно).
Як потрапити до Переліку
Для внесення інформації до Переліку суб’єкт господарювання подає до Мінстратегпрому заяву про внесення інформації до Переліку.
Форму заяви затверджено додатком 2 до Методичних рекомендацій щодо формування та ведення переліку суб'єктів господарювання, які здійснюють заготівлю та операції з металобрухтом, затверджених наказом Мінстратегпрому від 12.02.2021 №25.
Заява подається в електронній формі (perelic@mspu.gov.ua) з використанням кваліфікованого електронного підпису на безоплатній основі.
Кому не треба подавати заяву?
Без подання заяви до переліку вноситься інформація про тих суб'єктів господарювання, яким Мінекономіки видав атестати спеціалізованих металургійних переробних підприємств після набрання чинності Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності".
Також не потребує внесення до переліку інформація про суб'єктів господарювання, у яких металобрухт утворився в результаті їхньої господарської діяльності і які є його першими власниками, за умови наявності підтвердних документів.
Мінстратегпром упродовж п'яти робочих днів з дня отримання заяви, зазначеної у пункті 5 Порядку формування та ведення переліку суб’єктів господарювання, які здійснюють заготівлю та операції з металобрухтом, включає зазначені у ній відомості про суб'єкта господарювання, який здійснює заготівлю, переробку (надає послуги з переробки) та металургійну переробку металобрухту, до переліку та оприлюднює їх на веб-сайті Мінстратегпрому.
Якщо впродовж зазначеного строку Мінстратегпром не надав відповіді на подану заяву, суб'єкт господарювання вважається автоматично внесеним до Переліку. Про відмову включити суб'єкт господарювання до переліку Мінстратегпром повідомляє його мотивованим листом.
Суб’єкти господарювання, інформація про яких внесена до Переліку, можуть окремо звертатися до Мінстратегпрому для отримання підтвердження про внесення інформації про них до Переліку.