За словами Павла Розенка, усього таких пропозицій є п'ять:
1) Трансформація пенсійної системи, включаючи перехід від поступального нарахування пенсій до підтримки недержавного пенсійного страхування, підготовка бази для переходу до накопичувальної системи недержавного пенсійного страхування.
2) Посилення адресності надання пільг. «Ми будемо робити все, щоб пільги і відповідні компенсації адресно потрапляли тільки до тих, хто ці пільги реально потребує. Отримання тієї чи іншої пільги буде залежити від доходів людей. Не може, умовно кажучи, пенсіонер, у якого пенсія 15-20 тисяч гривень, мати ще й безкоштовний проїзд у громадському транспорті, включаючи метро. Держава і так йому забезпечило нормальну пенсію», - повідомив Міністр, додавши, що дискусії з цього питання ще триватимуть.
3) Реформа трудового законодавства. "Це наш позитивний імпульс і сигнал інвесторам, що, з одного боку, ми захищаємо соціальні права своїх працівників, а з іншого – новим трудовим кодексом дозволяємо інвесторам активніше заходити в Україну і використовувати наш трудовий потенціал. Відразу зазначу, що ті норми, які викликали гострий резонанс у суспільстві, включаючи норми про можливе підвищення роботи в тиждень до 48 годин, ми будемо зважувати і шукати компроміс між роботодавцями та профспілками та винесемо збалансований документ. Перекосу не буде», - запевнив Павло Розенко.
4) Ситуація на Сході та посилення соціального захисту людей, які тимчасово переміщені, та учасників АТО. "Будемо удосконалити механізм. Ситуація складна. Ми працюємо з коліс, ніхто не був готовий до цієї ситуації, і це об'єктивно. Критикувати тут немає кого», - констатував Міністр.
5) Реформування соцстрахування. «Фонди соцстраху – це величезна корупція, неефективність витрат грошей. І бізнес нам постійно ставить запитання: ми платимо внески і куди ці гроші потім діваються? Необхідно говорити про ефективність управління, про об'єднання фондів. І в цілому антикорупційна політика в фондах – це ще один пріоритет нашого відомства», - резюмував Міністр.