За даними Держстату від 10.04.2023 р., інфляція на споживчому ринку в березні 2023 р. порівняно із лютим 2023 р. становила 1,5%, з початку року – 3,0%.
Базова інфляція в березні 2023 р. порівняно із лютим 2023 р. становила 1,3%, з початку року – 2,5%.
На споживчому ринку в березні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,2%. Найбільше (на 17,3%) подорожчали овочі. На 1,8–0,4% зросли ціни на яйця, безалкогольні напої, м'ясо та м'ясопродукти, хліб, макаронні вироби, молоко та молочні продукти, масло, цукор, фрукти, рибу та продукти з риби. Водночас на 2,3–0,2% подешевшали рис, продукти переробки зернових, соняшникова олія, сало.
Одяг і взуття подорожчали на 12,5%, у т.ч. одяг – на 12,5%, взуття – на 12,4%.
Зростання цін у сфері охорони здоров’я на 0,6% відбулося насамперед за рахунок подорожчання амбулаторних послуг на 0,8%.
Ціни на транспорт знизилися на 0,9% через здешевлення палива та мастил на 3,0%. Водночас на 5,3% подорожчав проїзд у залізничному пасажирському транспорті.
З нашим довідником щодо показників індексу інфляції (індексу споживчих цін) в Україні за 2011 - 2023 роки можна ознайомитися за посиланням.
***
Індекс споживчих цін (ІСЦ, інфляція) є показником зміни в часі цін і тарифів на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання. Розраховується щомісяця на підставі даних про ціни (одержуються органами державної статистики шляхом щомісячної реєстрації цін і тарифів на споживчому ринку) та даних національних рахунків щодо витрат домогосподарств на кінцеве споживання по країні загалом із подальшим розподілом (за результатами вибіркового обстеження умов життя домогосподарств).
Базовий індекс споживчих цін (БІСЦ, базова інфляція) є субіндексом індексу споживчих цін. Його побудова ґрунтується на існуючих методологічних засадах щодо розрахунку індексу споживчих цін. БІСЦ показує стійку динаміку цін з мінімізацією короткострокових нерівномірних змін цін, викликаних шоками пропозиції та адміністративним регулюванням.