ДФСУ у листі від 17.12.2015 р. №27022/6/99-99-19-02-02-15 зазначила: у разі використання резерву для списання активу, такий актив перевіряється на відповідність критеріям безнадійності, визначеним пп. 14.1.11 ПКУ, та у разі їх невідповідності здійснюється коригування фінансового результату до оподаткування шляхом його збільшення на суму використання резерву для списання (відшкодування) активу, який не відповідає зазначеним ознакам.
Окрім того, податківці роз'яснили:
- під безнадійною заборгованістю, що підпадає під ознаку пп. "а" п. 14.1.11 ПКУ, слід вважати заборгованість, за якою минув термін позовної давності у разі, якщо відповідні заходи з її стягнення не призвели до позитивних наслідків.
- для визначення безнадійною, яка відповідає ознаці, встановленій абзацом "ґ" пп. 14.1.11 ПКУ, заборгованості юридичної особи, термін прострочення якої складає понад 180 днів, слід забезпечити дотримання одночасно таких вимог:
- безспірність вимог відповідає вимогам Закону №2343;
- розмір таких вимог не перевищує мінімально встановленого законодавством розміру безспірних вимог кредитора для порушення провадження у справі про банкрутство;
- відповідні заходи, передбачені законодавством України, які вживав кредитор, не призвели до її стягнення.
Для визначення розміру сукупних вимог може враховуватись сума заборгованості боржника за всіма договорами з таким боржником.
- Безнадійною можна визнавати заборгованість у розмірі не більше мінімально встановленого законодавством розміру безспірних вимог кредитора для порушення провадження у справі про банкрутство – для юридичних осіб, та 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік) – для фізичних осіб, за умови, що відповідні заходи, передбачені законодавством України, які вживав кредитор, не призвели до її стягнення.
- Прострочена заборгованість підпадає під ознаку безнадійної згідно з п.п. "є" п.п. 14.1.11 ПКУ, якщо дії щодо примусового стягнення майна боржника, у тому числі у порядку і на умовах, визначених Законом №606, не призвели до повного погашення такої заборгованості.
- Достатньою умовою для визнання заборгованості безнадійною відповідно до вимог п.п. "з" п.п. 14.1.11 ПКУ є наявність постанови господарського суду про визнання боржника банкрутом, прийнятої у судовому засіданні за участі сторін, або припинення юридичної особи, що підтверджується записом у Єдиному державному реєстрі про державну реєстрацію припинення юридичної особи.