4 грудня ВРУ прийняла у ІІ читанні законопроєкт №9319 щодо внесення змін до ПКУ та деяких інших законодавчих актів щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні. Про це повідомив Железняк.
Докладно про те, що зміниться для резидентів Дія Сіті, ми розповімо в окремій новині. А зараз нагадаємо, що саме цим же законопроєктом нардепи вирішили виправити спірні моменти щодо Закону №4015. Про нього ми писали тут.
Правкою до законопроєкту №9319 вирішені питання щодо:
- перенесення старту сплати ВЗ всіма "єдинниками", крім юросіб 4 групи, на 1 січня 2025 року;
- пільг для ФОПів щодо несплати ВЗ під час перебування на лікарняному або у відпустці;
- пільг щодо несплати ВЗ, якщо ФОП зареєстрований на тимчасово окупованих територіях або на територіях бойових дій;
- незастосування ставки 5% по доходах, які підлягають річному декларуванню за результатами 2024 року.
Тобто, для звичайних фізосіб річне ПЗ з ВЗ з доходів, визначених пунктом 162.1 ПКУ, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу за 2024 рік та остаточний розрахунок ПЗ щодо яких проводиться в поданій річній декларації про майновий стан і доходи (у тому числі з іноземних доходів), визначається за ставкою ВЗ у розмірі 1,5% (крім сум доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна - які якщо не оподатковуються або оподатковуються за нульовою ставкою, то ВЗ за ними не виникає).
Таким чином, ставка ВЗ у розмірі 5% застосовується до доходів, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу та остаточний розрахунок ПЗ щодо яких проводиться в поданій річній декларації про майновий стан і доходи, нараховані починаючи з 1 січня 2025 року.
Ті ж правила діятимуть і для самозайнятих осіб на загальній системі оподаткування. Тобто, ФОПи-"загальники" та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, будуть також оподатковувати ВЗ свої чисті доходи за 2024 рік за ставкою 1,5%. А з 2025 рік для них ставка буде становити 5%;
- можливості зарахування ВЗ при обрахунку МПЗ для платників ЄП, для яких запроваджується ВЗ;
- скасування обов’язку сплати ВЗ, якщо "єдинник" припинив свою підприємницьку діяльність у період з 1 жовтня до набрання чинності законом;
- звільнення від сплати ВЗ електронних резидентів (е-резидентів);
- звільнення від сплати військового збору всіх ФОПів, які зараз мобілізовані до Збройних Сил;
- правила сплати ВЗ для новостворених "єдинників".
Звісно, всі ці норми почнуть діяти тільки після офіційного опублікування підписаного Закону. Про це ми повідомимо додатково, як тільки зʼявиться відповідна інформація.