• Посилання скопійовано

З 2022 року перелік підакцизних товарів може бути доповнено

Мінфін з метою забезпечення прозорого контролю за обігом пального та спирту розробив проєкт Закону зі змінами до ПКУ та інших законів щодо адміністрування акцизного податку. Зміни торкнуться переліку, відеоспостереження за виробництвом і обігом спирту та порядку пломбування місць можливого доступу до спирту

З 2022 року перелік підакцизних товарів може бути доповнено

6 жовтня 2021 року на сайті Міністерства Фінансів України розміщено для обговорення проєкт Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо адміністрування акцизного податку». З текстом його можна ознайомитись за посиланням.

Законопроєкт розроблено з метою:

  • унеможливлення ввезення без сплати акцизного податку на митну територію України під виглядом розріджувачів октанопідвищуючих речовин, які додаються до пального на міні-НПЗ з метою збільшення октанового числа;
  • удосконалення системи відеоспостереження за виробництвом та обігом спирту;
  • визначення порядку пломбування місць можливого доступу до спирту.

Для цього законопроєктом пропонується внести такі зміни:

-м в частині адміністрування акцизного податку з пального:

  • включити до підакцизних товарів розчинники, до складу яких входять метанол, МТБЕ та інші підакцизні товари. На такі розчинники встановити ставку акцизного податку - 245 євро за 1000 літрів. Надати повноваження КМУ затверджувати перелік таких розчинників;
  • встановити нульову ставку акцизного податку при ввезенні імпортерами або реалізації виробниками розчинників, у разі їх використання суб’єктами хімічної, нафтохімічної та добувної промисловості. При нецільовому використанні розчинників такими суб’єктами застосовувати повну ставку акцизу (245,5 євро за 1000 літрів) та штраф 50 % від суми нарахованого акцизного податку;
  • передбачити контроль за цільовим використанням розчинників, зокрема:
    • перелік підприємств, які отримують розчинники за нульовою ставкою, та розмір квот затверджуються Кабінетом Міністрів України;
    • ДПС здійснює контроль за використанням розчинників через СЕА РПСЕ;
    • суб’єкти, що користуються пільгою протягом 180 днів після отримання розчинника подають ДПС довідку про цільове використання;
    • суб’єктам, які здійснюють використання та реалізацію виключно розчинників, надається можливість не обладнувати місця зберігання розчинників приладами обліку (витратомір-лічильник та рівнемір-лічильник).

- в частині адміністрування акцизного податку зі спирту етилового:

  • передбачити можливість здійснювати представником ДПС постійний дистанційний контроль за дотриманням порядку виробництва та обігу спирту з використанням системи відеоспостереження;
  • надати повноваження Мінфіну затверджувати порядок пломбування можливих місць доступу до спирту на підприємствах, що виробляють спирт етиловий, або використовують спирт за нульовою ставкою акцизу для виробництва непідакцизної продукції (лікарських засобів, склоомивачів та інших товарів побутової хімії).
  • встановити, що відключення або не встановлення на усіх етапах виробництва та відпуску цілодобових систем відеоспостереження є підставою для відмови у видачі ліцензії або анулювання ліцензії.
  • подавати на погодження органу ДПС завірену схему розташування системи відеоспостереження:
    • до отримання ліцензії на право виробництва спирту;
    • у разі наявності діючої ліцензії на право виробництва спирту – не пізніше трьох місяців після набрання чинності порядку подання системи відеоспостереження до органу ДПС.
  • встановити, що пломбуванню підлягають: обладнання, устаткування, спиртові комунікації, приладдя обліку спирту та продукції, для виробництва якої використовується отриманий спирт етиловий (в тому числі витратомірів-лічильників).
  • визначити, що місця виробництва спирту, які підлягають пломбуванню, мають фіксуватися системою відеоспостереження.

 

З якої дати вносяться зміни, якщо законопроєкт буде прийнято?

Як встановлено п. 1 Розділу ІІ Прикінцевих положень законопроєкту, зміни до ПКУ та інших законів України щодо адміністрування акцизного податку наберуть чинності з 1 січня 2022 року.

При цьому, хоча окремих дат набрання чинності для певних пунктів законопроєкту і не передбачено, проте запроваджується перехідний період для нових платників акцизного податку для реєстрації їх в СЕА РПСЕ та внесення розчинників до СЕА РПСЕ.

Тобто перехідний період стосуватиметься тих суб'єктів господарювання, які до затвердження КМУ переліку товарів, до складу яких входить хоча б один компонент, який є підакцизним товаром, не підпадали, а після затвердження такого переліку підпадають під визначення платників податку відповідно до пп. 212.1.15 ПКУ, які здійснюють ввезення на митну територію України або реалізацію зазначених товарів.

Аналогічний перехідний період був запроваджений при залученні до підакцизних товарів мастил та розчинників на основі метанолу (Закон  №1117).

***

Читайте також:

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Акцизи

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Акцизи»