ДФС у м. Києві нагадує, що відповідно до норм п. 255.1 ПКУ платниками рентної плати за спеціальне використання води (далі – рентна плата) визначені, зокрема, водокористувачі – суб’єкти господарювання незалежно від форми власності, а також фізичні особи – підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі).
Пунктом 255.2 ПКУ передбачено виключення з об’єкта оподаткування рентною платою обсягів води, що використовується виключно для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення в межах його житлового фонду та присадибних ділянок, у тому числі для задоволення виключно власних питних і санітарно – гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та платників єдиного податку.
Для цілей застосування вищезазначеної норми під терміном «санітарно- гігієнічні потреби» слід розуміти використання води в туалетних, душових, ванних кімнатах і умивальниках та використання для утримання приміщень у належному санітарно-гігієнічному стані.
Відповідно до ст. 4 Житлового кодексу України (ЖКУ) жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях утворюють житловий фонд. Згідно зі ст. 6 ЖКУ жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного проживання громадян і для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків.
Надання приміщень у жилих будинках для потреб промислового характеру забороняється.
Водночас Законом України від 15 вересня 1995 року №324/95-ВР «Про туризм» визначено, що готель - підприємство будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, що складається з шести і більше номерів та надає готельні послуги з тимчасового проживання з обов’язковим обслуговуванням. Готельна послуга – це дії (операції) підприємства з розміщення споживача шляхом надання номера (місця) для тимчасового проживання в готелі, а також інша діяльність, пов’язана з розміщенням та тимчасовим проживанням.
На підставі зазначених норм законодавства податківці прийшла до такого висновку: готелі та аналогічні об’єкти розміщення не належать до житлового фонду і обсяги води в них використовуються не тільки для задоволення виключно власних питних і санітарно - гігієнічних потреб працівників, а й для потреб клієнтів, які в них тимчасово розміщуються.
Саме тому суб’єкти господарювання, які надають своїм клієнтам готельні послуги з тимчасового розміщення (проживання) в готелях, пансіонатах, будинках відпочинку, туристичних базах, кемпінгах та аналогічних об’єктах розміщення, є платниками рентної плати на загальних підставах за всі фактично використані обсяги води.
Читайте також: Необхідність сплати рентної плати за спецводокористування в готельному бізнесі