Відповідно до пп. 14.1.47 ПКУ додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV ПКУ).
Відповідно до пп.«а» пп.164.2.17 ПКУ, до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді вартості використання житла, інших об’єктів матеріального або нематеріального майна, що належать роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачено нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах.
Згідно з ч.1. ст. 9 Закону про бухоблік підставою для бухгобліку госпоперацій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.
Відповідно до ст. 1 Закону про бухоблік первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.
На підприємстві доцільно оформляти дорожні листи службового легкового автомобіля (які відносяться до первинних документів). Підприємствам рекомендовано вести облік використаного на автомобіль пального із застосуванням самостійно виготовлених бланків дорожніх листів, які повинні містити обов'язкові реквізити або реквізити типових або спеціалізованих форм. Дану вимогу передбачено п. 2.7 Положення №88.
Тобто за наявності дорожніх листів, оформлених належним чином, використання службового автомобіля директором підприємства належить до господарської діяльності, що відповідно до пп.«а» пп.164.2.17 ПКУ не підлягає оподаткуванню ПДФО як додаткове благо.
Вищевказане твердження підтверджується судовою практикою, зокрема Ухвалою Вищого адміністративного суду України №К/800/42370/14 від 24.01.2017 року у справі №806/1575/14.
Також, відповідно до Статуту підприємства, директор - це посадова особа, яка працює відповідно до трудового договору та на яку покладений обов’язок з організації роботи на підприємстві, та виконанню інших службових повноважень обумовлених її посадою.
Тобто використання директором підприємства службового автомобіля обумовлено його посадовими обов'язками, які передбачені трудовим договором та цілями і відповідними положеннями Статуту товариства.
Таким чином, використання службового автомобіля в робочий час директором відноситься до господарської діяльності підприємства.
Підтвердженням вищевказаного можуть слугувати висновки, вказані Вищим адміністративним судом України у справах №804/6678/14 та №826/15514/15 відповідно до яких додаткове благо повинно бути персоніфіковане і пов`язане із конкретною фізособою та обумовлено виконанням її службових обов’язків та, що одержання фізособою певних благ у вигляді оплачених за неї товарів (робіт, послуг) не може розцінюватися як отримання додаткового блага, якщо надання останніх, перш за все, зумовлено інтересом підприємства, а не метою переважного задоволення особистих потреб такої фізособи. Та обставина, що в результаті надання особі оплачених благ у певній мірі задовольняються і особисті потреби такої особи, не є достатньою для висновку про належність таких благ до додаткового блага.
Що ж до особливостей обчислення ПДФО, варто зазначити таке. У випадку отримання додаткового блага платником у грошовому вигляді, обчислення ПДФО здійснюється за загальним правилом вирахування ставки 18% від суми доходу. Однак, якщо дохід отримано не у грошовій формі, то відповідно до п.164.5 ПКУ, під час визначення суми зобов`язання використовуватиметься натуральний коефіцієнт (за ставкою 18% він дорівнює 1,2195), який помножується на вартість наданого додаткового блага. Отримана збільшена таким чином сума становитиме базу оподаткування ПДФО.
Олексій Бондаренко,
юрист юридичної компанії «Бі ен Сі»