Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків нагадує про необхідність звірки фактичних обсягів видобування води з річними лімітами використання води, які встановлені дозвільними документами.
Порядок нарахування податкових зобов'язань з рентної плати за спеціальне використання води визначено п. 255.11 ПКУ.
Обсяг фактично використаної води обчислюється водокористувачами самостійно на підставі даних первинного обліку згідно з показаннями вимірювальних приладів.
Особливості нарахування рентної плати при недотриманні або відсутності лімітів використання води наведені в пп. 255.11.13-255.11.15 ПКУ:
- при перевищенні річного ліміту збір обчислюється в п'ятикратному розмірі виходячи з фактичних об'ємів використаної води понад встановлений ліміт, ставок рентної плати та коефіцієнтів;
- за понадлімітне використання води – за кожним джерелом водопостачання окремо згідно з установленими ставками рентної плати та коефіцієнтами;
- за відсутності дозволу на спецводокористування зі встановленими в ньому лімітами – за весь обсяг використаної води, що підлягає оплаті як за понадлімітне використання.
Тож у разі перевищення водокористувачами ліміту використання води рентна плата обчислюється і сплачується у п’ятикратному розмірі, виходячи з фактичних обсягів використаної води понад встановлений ліміт, ставок рентної плати та коефіцієнтів.
У випадку такого перевищення, згідно із наказом Мінфіна від 17.08.2015 р. №719, застосовується коефіцієнт – 5. Цей коефіцієнт зазначається у рядку 10.4 додатку 5 «Розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води» до Податкової декларації з рентної плати, затвердженої цим наказом.
Нагадуємо, що граничний термін подання податкових декларацій з рентної плати за спеціальне використання води за ІV квартал 2020 року – 9 лютого 2021 року.