Податківці у підкатегорії 126.05 «ЗІР» наголосили, що відповідно до пп. 2 пп. 1.1 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ платниками військового збору є фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої, другої та четвертої групи.
Військовий збір для платників збору, зазначених у пп. 2 та 3 пп. 1.1 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, встановлюється з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, запроваджений Указом Президента України від 24.02.2024 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» (абзац п’ятий пп. 1.1 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Платники військового збору, зазначені у пп. 2 пп. 1.1 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, сплачують військовий збір шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники можуть здійснити сплату військового збору авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Нарахування авансових внесків для платників військового збору, зазначених у пп. 2 пп. 1.1 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, здійснюється контролюючими органами (пп. 1.11 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Згідно з пп. 17.1.10 ПКУ платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому ПКУ.
Відповідно до п. 43.1 ПКУ помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до ст. 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені визначено ст. 43 ПКУ та Порядком інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені, затвердженим наказом Мінфіну від 11.02.2019 №60 (далі – Порядок №60).
Так, відповідно до п. 43.3 ПКУ обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.
Відповідно до п. 2 розд. ІІІ Порядку №60 у заяві платник зазначає назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, його суму, дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім’я якого відкрито рахунок), та визначає напрям перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються:
- на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг;
- на єдиний рахунок (у разі його використання);
- на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, незалежно від виду бюджету;
- у готівковій формі коштів у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг.
Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету.
Відповідно до абзацу другого п. 1 розд. ІІІ Порядку №60 заява може бути подана платником до територіального органу ДПС в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.
Фізичні особи – підприємці, які у 2024 році сплатили військовий збір, мають право на повернення або зарахування коштів в рахунок майбутніх платежів за 2025 рік. Для цього їм необхідно подати до контролюючого органу за місцем реєстрації фізичної особи – підприємця Заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені (за ідентифікатором форми F1302002). До заяви за допомогою документа довільного формату (за ідентифікатором форми F1360102) подається копія платіжної інструкції, на підставі якої був сплачений військовий збір.
***
Читайте також: 20 січня – перша сплата ВЗ фізособами-«єдинниками» І, ІІ та IV груп за себе за січень