• Посилання скопійовано

ВЗ з виплат мобілізованим працівникам: яка зараз ставка?

Ставку військового збору 1,5% до виплат мобілізованим працівникам за місцем роботи з грудня 2024 року застосовувати не можна. Тепер до таких виплат застосовується ставка ВЗ 5%!

ВЗ з виплат мобілізованим працівникам: яка зараз ставка?

Коментар до ІПК ДПСУ від 23.12.2024 №5792/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

І знову про військовий збір та про збільшення його ставки з грудня 2024 року з 1,5% до 5% щодо виплат працівникам. Але цього разу практична ситуація є особливою. 

Нагадаємо, що тепер ст. 119 КЗпП вже не гарантує мобілізованим працівникам збереження середнього заробітку за місцем роботи – зберігається лише посада і саме робоче місце. Натомість за місцем служби мобілізовані отримують грошове забезпечення. Тобто навантаження з фінансування таких працівників було перекладено з плечей роботодавців на державу. 

Але деякі роботодавці добровільно роблять різноманітні виплати таким працівникам. З точки зору закону тут все нормально, якщо роботодавець має право розпоряджатися своїми коштами вільно, а керівник за установчими документами має право приймати рішення про такі виплати. Цікавіше те, як оподаткувати таку виплату? Давайте розглядати окремо. 

 

ЄСВ

Чи нараховувати на таку виплату ЄСВ, податківці висловилися ствердно ще у 2022 році. Основний аргумент такий: такі виплати працівникам є складовою фонду оплати праці, а заробітна плата є базою нарахування ЄСВ. 

Тут слід зазначити, що основним критерієм, за яким податківці зробили цей висновок, є регулярність подібних виплат. А от якщо подібні виплати робляться лише раз на рік, то їх, на нашу думку, можна віднести до одноразових допоміг (особливо якщо саме так це і оформити) та ЄСВ не нараховувати. Адже одноразова матеріальна допомога, зазначена в п. 3.31 Інструкції зі статистики заробітної плати, не вважається зарплатою. 

 

ПДФО

Пільг щодо таких виплат, тим паче якщо вони мають регулярний характер, у ПКУ немає. Особливо якщо такі виплати не оформлені як благодійна допомога на прохання працівника, а зазначені у колективному, трудовому договорі або в наказі керівника як такі, щодо яких було прийняте самостійне рішення з боку роботодавця. 

Тому ПДФО за ставкою 18% треба з таких виплат утримати. 

Ба більше, – раніше податківці радили відображати такі виплати в додатку 4ДФ з ознакою доходу «101», тобто розглядали їх з метою оподаткування як звичайну зарплату. 

 

Військовий збір

А ось тут ми підходимо до коментованої ІПК. У ній ДПСУ раптом заявляє, що дохід, який виплачується юридичною особою як добровільні виплати, у розумінні КЗпПІнструкції №5 та ПКУ не є заробітною платою. Це спірний висновок виходячи з вимоги тих самих податківців у частині оподаткування ЄСВ. Тому пропонуємо не звертати на нього увагу, а зосередитись на ставці ВЗ, яку треба застосувати до такого доходу. 

Адже з грудня 2024 року ставка ВЗ для зарплати працівників становить вже 5%. Втім, для мобілізованих ставку ВЗ зберегли на рівні 1,5%. Тому у роботодавців виникає слушне запитання: яку ставку ВЗ застосовувати для виплат мобілізованим за місцем роботи? 

Податківці відповідають на це так. Ставка військового збору у розмірі 1,5% застосовується тільки до доходу мобілізованих, одержаного у вигляді:

  • грошового забезпечення, 
  • грошових винагород 
  • та інших виплат, які здійснюються їм як мобілізованим відповідно до законодавства України.

Інші доходи зазначеної категорії громадян оподатковуватимуться за загальними правилами за ставкою 5%. 

Отже, і з виплат за місцем роботи, які виплачуються роботодавцем добровільно, а не за законом, так само утримується ВЗ за ставкою 5% починаючи з грудня 2024 року. 

 

Лікарняні і відпусткові

У листі від 14.09.2022 №4711-06/64983-09 Мінекономіки зазначало, що при обчисленні середньої заробітної плати для оплати відпусток враховуються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток, у тому числі виплати за час проходження військової служби. І не має значення, добровільно цей середній заробіток зберігається чи за законом, бо такою є норма п. 3 Порядку №100. А ось якщо виплати будуть нерегулярними або меншими за середній заробіток, то, на нашу думку, підстав включати їх до розрахунку немає. 

Мінсоцполітики в листі від 06.10.2022 №2809/0/5-22/45 зазначало, що подібні виплати не можна враховувати при обчисленні лікарняних. Адже вони не передбачені КЗпП як обов’язкові! 

Але насправді якщо ці виплати будуть показані в єдиній звітності як звичайна зарплата, з якої сплачено ЄСВ, у ПФУ не буде заперечень щодо врахування таких виплат при обчисленні лікарняних.  

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Інші податки»