Громадянин уклав тристоронній договір про навчання сина. За умовами договору громадянин (І сторона договору) перераховує кошти за навчання юрособі (ІІ сторона договору), яка не є закладом освіти. Заклад освіти (ІІІ сторона договору) отримує кошти від юрособи (ІІ сторона договору) за підсумками семестру, тобто після надання освітніх послуг. Чи має право громадянин на застосування податкової знижки щодо сум, сплачених за навчання?
Згідно з положеннями ПКУ, до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково має бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання);
Платник податку має право включити до податкової знижки фактично здійснені ним протягом звітного року витрати, зокрема суму коштів, сплачених ним на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. Така сума не може перевищувати розміру доходу, визначеного в абзаці першому пп. 169.4.1 статті 169 ПКУ, з розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожен повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року — у 2011 році 1320 грн на місяць.
Тобто однією з умов права на застосування податкової знижки є сплата коштів на користь закладів освіти. Як зазначено у запитанні, кошти за навчання сина громадянин перераховує юрособі, яка не є закладом освіти. Тому у цьому випадку громадянин не має права на застосування податкової знижки за сумами, сплаченими за навчання сина.