Податкова соціальна пільга – це можливість платника податків зменшити нарахований загальний місячний оподатковуваний дохід у вигляді заробітної плати. Сума, на яку зменшується загальний місячний оподатковуваний дохід, визначається як відсоток прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Слід звернути увагу, що незважаючи на збільшення протягом року розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб будь-який платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 100-відсотковому розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, тобто протягом звітного податкового року розмір податкової соціальної пільги залишається незмінним.
Водночас п. 1 розділу XIX Прикінцевих положень Податкового кодексу України передбачено, що для цілей застосування пп. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 цього Кодексу податкова соціальна пільга до 31 грудня 2014 р. надається в розмірі, що дорівнює 50-відсотковому розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року.
Граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги у 2013 році становить 1610,00 грн.
Оскільки прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2013 р. становить 1147 грн., то з урахуванням зазначеного положення протягом 2013 р. розмір податкової соціальної пільги становить 573,50 грн.
Увага! Відповідно до пп.169.2.4 п. 169.2 ст. 169 Податкового кодексу порушення платником податку правил отримання податкової соціальної пільги, зокрема, якщо податкова соціальна пільга застосовується також під час отримання інших доходів або за кількома місцями отримання доходів, такий платник податку втрачає право на отримання податкової соціальної пільги за всіма місцями отримання доходу.