ДПІ у Подільському районі ГУ Міндоходів у м. Києві інформує платників податків щодо оподаткування поворотної фінансової допомоги, що отримана фізичною особою – підприємцем під час застосування загальної системи оподаткування, та яка залишилась не повернутою ним протягом 12 календарних місяців з дня її отримання під час застосування вже спрощеної системи оподаткування.
Поворотна фінансова допомога – це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення.
Згідно з п.177.1 ст. 177 Податкового кодексу України оподаткуванню підлягають доходи фізичних осіб – підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності.
Враховуючи те, що поворотна фінансова допомога (позика), отримана фізичною особою – підприємцем, яка застосовує загальну систему оподаткування, відповідно до умов договору підлягає обов’язковому поверненню у визначений строк, протягом дії договору сума такої допомоги не включається до складу доходу суб’єкта господарювання.
Якщо сума поворотної фінансової допомоги не повертається у визначений у договорі строк, то вона включається до складу доходів фізичної особи – підприємця.
Згідно з пп. 292.1.1 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу доходом фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі.
Отже, поворотна фінансова допомога, отримана фізичною особою – підприємцем - платником єдиного податку у період застосування загальної системи оподаткування й не повернута нею протягом 12 календарних місяців з дня її отримання (термін повернення припав на період застосування спрощеної системи оподаткування), включається до складу доходу й оподатковується за ставками, визначеними пунктами 293.2, 293.3 ст. 293 Податкового кодексу, за умови не перевищення обсягу доходу, визначеного п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу.
При перевищенні у податковому (звітному) періоді обсягу доходу, визначеного цим пунктом, платник єдиного податку зобов’язаний застосувати до суми перевищення ставку єдиного податку в розмірі 15% і за заявою перейти на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку другої, третьої або п’ятої групи, або перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Податковим кодексом.