Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого (рухомого) майна регулюється ст. 172 та 173 ПКУ, - нагадує «Вісник. Офіційно про податки».
Згідно з п. 172.4 та п. 173.4 ПКУ нотаріус щокварталу подає до контролюючого органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про проведені операції з продажу (обміну) об’єктів нерухомості тільки між фізичними особами та про посвідчені договори купівлі-продажу (міни) рухомого майна.
Відповідно до п. 172.7 та п. 173.3 ПКУ у разі якщо стороною договору купівлі-продажу об’єкта нерухомого, рухомого майна є юридична особа чи фізична особа — підприємець, то така особа є податковим агентом платника податку щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів, отриманих платником податку від такого продажу (обміну), тобто зобов’язана виконати всі визначені розділом IV цього Кодексу функції податкового агента.
Особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, форму №1ДФ до контролюючого органу за місцем свого розташування. Така форма подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду (пп. «б» п. 176.2 ПКУ).
Отже, стороною договору купівлі-продажу об’єкта нерухомого майна в цьому випадку є юрособа, яка повинна виконати функції податкового агента, зокрема у частині подання звітності за ф. №1ДФ.
Відображення приватними нотаріусами інформації про проведені операції з продажу (обміну) об’єктів нерухомості проводяться у випадку, коли сторонами відповідного договору є фізособи.
Від редакції:
Як відобразити в ф. №1ДФ дохід фізособ від придбаної ним нерухомості юрособі
У ф. №1ДФ слід заповнити такі графи:
- графа 1 — порядковий номер кожного рядка, що заповнюється;
- графа 2 — податковий номер або серія та номер паспорта фізособи;
- графа 3а — сума доходу платника податку, отриманого від продажу нерухомого/рухомого майна;
- графа 4а — сума податку, що підлягає сплаті до бюджету;
- графа 4 — сума фактично перерахованого податку;
- графа 5 — код ознаки доходу «104» — у разі отримання доходів від операцій з продажу об’єктів нерухомого майна
Крім цього інформацію про дохід та про утриману та перераховану суму військового збору слід включити у розділ ІІ ф. №1ДФ у відповідний рядок.
***
Читайте також: Фізособа здійснює продаж майна — чи треба їй реєструватися підприємцем?