• Посилання скопійовано

Чи оподатковується ПДФО та ВЗ допомога у розмірі 1000 грн за вакцинацію?

Допомога, яка виплачується в межах програми «єПідтримка», не оподатковується ПДФО та військовим збором, – ДПС

Чи оподатковується ПДФО та ВЗ допомога у розмірі 1000 грн за вакцинацію?

ДПСУ зазначає, що Законом №1932-IX щодо надання допомоги в рамках Програми «єПідтримка» внесено зміни до Закону «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (далі – Закон №1082), а саме встановлено, що порядок надання допомоги в рамках Програми «єПідтримка», її розмір та вимоги до суб'єктів затверджуються Кабінетом Міністрів України (п. 12 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 1082).

Одночасно додатком №3 до Закону № 1082 «Розподіл видатків Державного бюджету України на 2021 рік» передбачено видатки державного бюджету на бюджетну програму «Надання допомоги в рамках Програми «єПідтримка».

Постановою КМУ від 09.12.2021 р. №1272 затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання допомоги в рамках Програми «єПідтримка» (далі – Порядок), яким визначено механізм використання зазначених коштів (далі – бюджетні кошти).

Водночас бюджетні кошти (далі – допомога) спрямовуються фізичним особам - громадянам України віком від 18 років, яким присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків, які мають у мобільному додатку Порталу Дія (Дія) сформований сертифікат, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені Всесвітньою організацією охорони здоров'я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях (далі - отримувачі допомоги), відповідно до Порядку надання допомоги в рамках Програми «єПідтримка», затвердженого постановою КМУ від 09.12.2021 р. №1272 «Деякі питання надання допомоги в рамках Програми «єПідтримка».

Крім того, відповідно до п. 2 Порядку головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінекономіки.

  • Положеннями Порядку передбачено, що для виплати отримувачам допомоги:
  • Мінекономіки відкриває в Казначействі небюджетний рахунок групи 35 (далі – небюджетний рахунок) (п. 4 Порядку);
  • Казначейство забезпечує відкриття асигнувань загального фонду державного бюджету та на підставі платіжного доручення Мінекономіки перераховує з реєстраційного рахунка загального фонду державного бюджету Мінекономіки суму, на яку відкрито асигнування, на небюджетний рахунок Мінекономіки (п. 5 Порядку).

 

Оскільки виплата допомоги здійснюється в рамках бюджетної програми «єПідтримка», а також за рахунок коштів, передбачених у держбюджеті на відповідний рік, то її сума не включається до загального оподатковуваного доходу платника податків, тобто не оподатковується ПДФО і ВЗ.

 

Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Податкового кодексу України (далі – Кодекс), відповідно до підпункту 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків не включається, зокрема, сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги, компенсацій (включаючи грошові компенсації особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю при реалізації індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та у формі фінансової допомоги особам з інвалідністю з Фонду соціального захисту інвалідів згідно із законом.

Відповідно до підпункту 1.7 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Прикінцеві положення» Кодексу звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Таким чином, оскільки виплата допомоги здійснюється в рамках бюджетної програми «єПідтримка», а також за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік, то сума такої допомоги не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, тобто не оподатковується податком на доходи фізичних осіб відповідно до підпункту 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 Кодексу і військовим збором згідно з підпунктом 1.7 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Прикінцеві положення» Кодексу.

 

Всі новини на тему отримання допомоги за повну вакцинацію дивиться за посиланням

 

Від редакції: Досить часто лунає запитання «Чи треба буде подавати річну декларацію про доходи тим, хто скористався такою 1000 грн?».

Наша думка така: звичайним громадянам -  ні, не треба. Тому що: 

  • як роз’яснювали податківці, ця допомога призначається (персоніфіковано) Мінекономіки;

  • оскільки виплата допомоги здійснюється в рамках бюджетної програми «єПідтримка», а також за рахунок коштів, передбачених у держбюджеті на відповідний рік, то її сума не включається до загального оподатковуваного доходу платника податків, тобто не оподатковується ПДФО і ВЗ (відповідно до пп. 165.1.1 ПКУ).

Тобто, маємо неоподатковану державну допомогу, яка надається фізособам від податкового агента – Мінекономіки.  А відповідно до абз. 2 п. 179.2 ПКУ обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував від податкових агентів доходи, які згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. 

Сподіваємось, що із цим погодяться і самі податківці (обережні фізособи можуть подати запит на отримання ІПК в паперовій або електронній формі  з цього приводу). Принаймні, досі вони подання окремих декларацій від одержувачів державної «карантинної» допомоги не вимагали. 

Але ось ФОП на загальній системі оподаткування зазначити цю допомогу у річній декларації доведеться. Адже вони, згідно із п. 177.11 ПКУ такі ФОП в річній податковій декларації поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначати інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, а також відомості про суми єдиного внеску, нарахованого на доходи від підприємницької діяльності.

Джерело: ДПСУ

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ПДФО»